Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Harti pe mobil

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Harti pe mobil

Am inteles acum. Deci instalez pathaway pe mobil, descarc hartile atlas (1 la o suta de mii) pentru iPhone - cele 5 arhive, si apoi copiii hartile descarcate pe mobil in folderul indicat in documentul tau.

Super, o sa incerc sa fac asta si dau un semn.

Inca o data, multumiri pentru topic si initiativa!!

Comentariu

Postat în original de MihaiB Vezi post
      Am inteles acum. Deci instalez pathaway pe mobil, descarc hartile atlas (1 la o suta de mii) pentru iPhone - cele 5 arhive, si apoi copiii hartile descarcate pe mobil in folderul indicat in documentul tau.

M-am jucat destul de mult cu un iPad 64GB si uite ce problema am gasit:
      Am incarcat toate hartile (100k, satelit, turistice), toata RO, cca 9GB.
      In pathaway totul e in regula, se misca bine. Hartile arata super pe ipad!

Problema apare cand il conectezi la iTunes (Windows version). La orice conectare la Itunes chiar daca nu e bifat nimic pt sincronizare, ITunes face un backup. In cazul meu acest backup nu se mai termina... l-am lasat cca 15 min si nimic, iTunes era blocat. Mai rau, daca incercam sa opresc din iPad (slide to cancel) se bloca si ipad-ul si facea restart.
      itunes vede probabil ca fata de aplicatia Pathaway instalata care are 7MB au mai aparut 9GB de date si probabil incearca sa faca back-up la cei 9GB...
      La iGO Europa de ex. care are 2GB nu apare fenomenul acesta deoarece cei 2GB sunt instalati din iTunes odata cu aplicatia.

Poate daca se face odata un backup (lasat in pace pana termina), la conectarile ulterioare nu va mai sta atat, nu stiu.
      Daca problema persista, singura solutie ar putea fi hartile zonale de dimensiuni mai mici generate cu MOBAC strict pe regiunea care intereseaza.

Spune-mi cum a mers la tine.

Tracks si waypoints se copiaza in folderul Apps>com.MuskokaTech.Pathaway>Documents
      si apoi Data > Import
      La unele fisiere kml a dat eroare. GPX-urile au mers toate. kml cu probleme il convertesti in gpx (gpsbabel.org sau oziexplorer: load kml > save gpx).

Comentariu

Postat în original de catalin74 Vezi post
        Problema apare cand il conectezi la iTunes (Windows version). La orice conectare la Itunes chiar daca nu e bifat nimic pt sincronizare, ITunes face un backup. In cazul meu acest backup nu se mai termina... l-am lasat cca 15 min si nimic, iTunes era blocat. Mai rau, daca incercam sa opresc din iPad (slide to cancel) se bloca si ipad-ul si facea restart.
        itunes vede probabil ca fata de aplicatia Pathaway instalata care are 7MB au mai aparut 9GB de date si probabil incearca sa faca back-up la cei 9GB...
        Am conectat ipad-ul la un alt pc, NU am bifat Sync Apps si totul e in regula.
        Pe PC-ul unde am instalat Pathaway daca debifam Sync Apps imi stergea Pathaway din iPad.
        Ar mai fi varianta sa instalezi Pathaway din AppStore si sa nu mai bifezi Sync Apps in iTunes... asta inseamna sa lucrezi numai cu AppStore/Installous pe telefon...

Comentariu

Revin asupra celor de mai sus cu mentiunea ca am instalat Pathaway si hartile, conform procedurii explicata in documentele de la inceputul topicului. Totul a functionat perfect, aplicatia merge excelent. Nu am incercat vreo sincronizare cu laptop-ul sa vad daca se pierde sau nu Pathaway, insa fiind cumparat din iTunes nu ar trebui sa se intample asta...

Am folosit aplicatia foarte putin timp, insa ce pot spune pana acum:
          - nivelul de zoom e rezonabil, insa nu e maximul permis de Pathaway. Un dezavantaj e ca nu se poate mari harta afisata (marire optica, nu zoom), daca incerci sa maresti atunci Pathaway trece la nivelul urmator de zoom unde nu are ce afisa pentru ca nu sunt harti mai detaliate.
          - functioneaza excelent busola astfel incat poti vedea pe harta directia in care te indrepti, in functie de orientarea telefonului. Asta mi se pare un lucru foarte bun!
          - Aplicatia e ok, poate la usability s-ar mai putea lucra, unele lucruri (gen stergerea unei rute) nu sunt prea intiutive... Dar dupa ce te obisnuiesti, ar trebui sa fie ok.

Nu stiu cum va functiona in teren, daca nu e semnal pentru reteaua de telefonie pentru ca atunci teoretic nu se poate determina pozitia pe harta. Catalin, stii cumva ce se intampla in aceasta situatie?

Comentariu

Nu stiu cum va functiona in teren, daca nu e semnal pentru reteaua de telefonie pentru ca atunci teoretic nu se poate determina pozitia pe harta. Catalin, stii cumva ce se intampla in aceasta situatie?
            Pozitia pe harta este determinata pe baza senzorului GPS care functioneaza si fara sim (in mod avion). Daca esti in interiorul unei cladiri si nu ai semnal GPS atunci se calculeaza pozitia pe baza semnalului GSM.

Deci... pune-l in mod avion si iesi pe afara si vei vedea ca merge ;-)
            Ultima editare de catalin74; 23.sep.2011, 14:33.

Comentariu

Nu am incercat vreo sincronizare cu laptop-ul sa vad daca se pierde sau nu Pathaway, insa fiind cumparat din iTunes nu ar trebui sa se intample asta...
              pathaway nu se pierde dar procesul de backup/sync cand te conectezi la iTunes dureaza foarteeeee mult
              Ultima editare de catalin74; 23.sep.2011, 14:33.

Comentariu

- nivelul de zoom e rezonabil, insa nu e maximul permis de Pathaway. Un dezavantaj e ca nu se poate mari harta afisata (marire optica, nu zoom), daca incerci sa maresti atunci Pathaway trece la nivelul urmator de zoom unde nu are ce afisa pentru ca nu sunt harti mai detaliate.
                Hartile gata generate sunt la nivel de zoom 14.
                Pentru 100k si turistice nu are rost mai mult pentru ca nu sunt detalii suficiente (ar trebui hartile 25k)
                Pentru satelit mai sunt disponibile nivelele de zoom 15 si 16 (in Pathaway 02 si 01). Harta RO15 ar avea 10GB iar RO16 40GB.
                Dc vrei zoom 15/16 va trebui sa folosesti MOBAC; MOBAC descarca de pe net harta satelit pt zona si nivelele de zoom selectate.

Comentariu

- functioneaza excelent busola astfel incat poti vedea pe harta directia in care te indrepti, in functie de orientarea telefonului. Asta mi se pare un lucru foarte bun!
                  Asa e, dar NU UITA sa iei busola reala cu tine! Si harta pe hartie!

Comentariu

salut! va pot recomanda si eu cateva aplicatii android care dupa parerea mea sunt foarte bune. eu le folosesc pe Samsung Galaxy Tab si ruleaza exceptional. GPS Compass Map, GPS Essentials, programe cu care poti crea track-uri, au posibilitatea de a vizualiza imagini satelit. Aceste aplicatii se gasesc pe www.pandaapp.com si sunt gratuite. stiti cumva daca exista o aplicatie android sa folosesca pe post de inclinometru?

Comentariu

https://market.android.com/search?q=...er&so=1&c=apps

Comentariu

Acum, ca am la dispozitie un motorola defy (android) am descoperit:
                        - aplicatia Maverick nu e prea reusita (nu mi-a venit sa cred ca nu afiseaza simultan un track vechi (route) si track-ul curent!)
                        - exista o aplicatie android pt GPS Offroad care la prima vedere pare perfecta: ORUX MAPS
                        - este free in Market (merita o donatie)
                        - afiseaza hartile Google online! si hartile offline create cu MOBAC sau alte unelte
                        - afiseaza route si track curent in acelasi timp
                        - are f. multe setari atat pt interfata cat mai ales pt salvarea bateriei (cata de des se face fix-ul GPS, cat de mare sa fie precizia, etc. - sunt unice - nu mai exista la nici o alta aplicatie pt nici o platforma)
                        - alarme pt apropierea de waypoint, pt indepartarea de track, pt acuratetea GPS, etc (Garmin poate invata de aici...)
                        - track up
                        - posibilitate de GPS extern pentru semnal mai bun
                        - este destul de slefuita fiind la versiunea 4.x
                        In urmatoarele zile (7-14) voi genera cu Mobac hartile offline si pt Orux Maps; hartile Maverick nu se potrivesc :-(

Defy pare a fi f. bun pt un smartphone offroad:
                        Ecran f. bun (nu asa bun ca amoled sau IPS), este cu 1 cm mai mare decat la iphone! (iar telefonul este mai mic decat iphone!)
                        Receptia GPS pare excelenta.
                        Waterproof, shockproof (mai putin ecranul...)
                        O problema depistata: nu are un buton hardware pe fata telefonului, doar pe lateral si daca e fixat intr-un suport mai deosebit (aquabox de ex.) pe bike nu se poate actiona butonul power sau volum pt a-l trezi din standby (asta e nashpa...)
                        Trebuie gasita o aplicatie care sa stinga lumina la ecran dar sa nu lase tel. in standby (touchscreenul sa fie activ)

Ture frumoase si... orientare perfecta!

Comentariu

Asteptam cu nerabdare hartile pentru orux. Intamplator detin tot un defy, si, dupa 5 luni de folosire pot afirma : CLAR este waterproof (pana la 1 metru am incercat) , displayul se zgarie destul de greu, iar rezistenta la socuri e destul de ridicata.

Cu respect,
                          Alex.
                          Mitsubishi Pajero SWB 1993 2.8
                          Do not go where the path may lead , go instead where there is no path and leave a trail

Comentariu

Telefonul asta chiar da dependenta :)
                            De mentionat ca Orux are si inclinometru ;) (e el ca de avion dar e bun)

Comentariu

Postat în original de catalin74 Vezi post
                              In urmatoarele zile (7-14) voi genera cu Mobac hartile offline si pt Orux Maps; hartile Maverick nu se potrivesc :-(

Ma inscriu si eu pe lista de asteptare pentru hartile in Orux. Programul este super ok. Mi-ar fi placut de altfel daca s-ar putea incarca mai multe trasee in acelasi moment.

Trebuie gasita o aplicatie care sa stinga lumina la ecran dar sa nu lase tel. in
                              standby (touchscreenul sa fie activ)
                              Ar fi ok, dar eu nu am gasit inca nimic, cu toate ca nokia are functia asta la telefoane de mai bine de 10 ani (adica timer separat pentru iluminat cat si pentru stand-by -ul telefonului )
                              Ultima editare de Bogdan_mb; 29.oct.2011, 00:15.
                              - G 300 TD - W460 - '90

Comentariu

Salut, multumim pentru post, foarte fain. Am instalat pe HTC HD2 cu WIN 6.5 pro - PATHAWAY. Hartile satelit merg bine, doar ca nu poti face zoom pe imagine, iar fara detalii este un pic useless, nu te poti orienta. Daca dai zoom peste 3,2 km, imaginea devine alba, ai gasit vreo solutie la problema asta?
                                Dar necazul mai mare este ca Pathaway_RO14_100k part 2,3,4 si 5 nu mai exista pe Rapidshare, poti sa ne ajuti cu alt link? Multumim!

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection