Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Harti pe mobil

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Harti pe mobil

Postat în original de iulianul Vezi post
    Daca dai zoom peste 3,2 km, imaginea devine alba, ai gasit vreo solutie la problema asta?
    Verifica daca folderele 03-11, 0A-0F sunt copiate corect in SD Card\Pathaway\PWWebMaps\G2 si dc nu sunt corupte (in ele ar trebui sa fie tiles - imagini 256x256 pixeli - harta facuta felii)

Hartile generate contin RO cu zoom maxim 14 (03 la Pathaway, ar trebui sa lipseasca doar 2 nivele de zoom - cele mai apropiate - fa zoom in la maxim si hai inapoi cu zoom out, la al doilea zoom out ar trebui sa ai harta afisata)

Voi incerca sa gasesc un WinMobile ratacit printr-un sertar ;-) si sa vad care e problema. Dar nu promit ca va fi curand :-(

Citat din pdf:
    Notă
    Pathaway folosește următoarea metodă pentru numerotarea folderelor din cache/atlas:
    01 – nivelul de zoom 16 (nivelul maxim de zoom pt Pathaway)
    02 – nivelul de zoom 15
    03 – nivelul de zoom 14

0F – nivelul de zoom 0
    Dacă doriți să adăugați nivelele de zoom 15 sau 16 pentru o anumită hartă trebuie să generați doar nivelul respectiv cu MOBAC și să copiați doar folderul 02 (pt zoom 15) sau 01 (pt zoom 16) in G2/OSM1/OSM2
    Ultima editare de catalin74; 31.oct.2011, 23:12.

Comentariu

Dar necazul mai mare este ca Pathaway_RO14_100k part 2,3,4 si 5 nu mai exista pe Rapidshare, poti sa ne ajuti cu alt link? Multumim!
      Da, ma gandeam ca o sa se ajunga aici. Pe Rapidshare dc nu descarca nimeni 1 luna se sterge fisierul.
      Voi incerca sa re-uploadez RO_100k.

As avea nevoie de un cont platit ca sa nu se mai stearga... Are cineva asa ceva? Ii trimit fisierele si le uploadeaza din contul lui. Nu exista quota, spatiul este unlimited asa ca trebuie doar putina bunavointa si deschidere spre comunitate...

Stie cineva o solutie simpla de filesharing free, pe termen lung, cca 30GB?

Comentariu

Postat în original de catalin74 Vezi post
        Dacă doriți să adăugați nivelele de zoom 15 sau 16 pentru o anumită hartă trebuie să generați doar nivelul respectiv cu MOBAC și să copiați doar folderul 02 (pt zoom 15) sau 01 (pt zoom 16) in G2/OSM1/OSM2
        Eu n-am reusit sa gasesc harti satelit pe MOBAC, doar Openstreet&CO, exista alta posibilitate de a avea aceste harti la zoom mai mare? Adica direct zoom 16.

Comentariu

Eu n-am reusit sa gasesc harti satelit pe MOBAC, doar Openstreet&CO, exista alta posibilitate de a avea aceste harti la zoom mai mare? Adica direct zoom 16.
          Citez din pdf:
          Începând cu versiunea 1.9 beta 2 nu mai sunt disponibile sursele Google (la cererea Google…), dar daca se copiaza fisierul mapsources/mp-google.jar din versiunea 1.9 beta 1 în folderul mapsources din versiunea 1.9 beta 6 avem acces la sursele Google.
          Google modifica continuu modul în care se adresează tile-urile din hărți și nu se știe cât timp va mai funcționa mp-google.jar…
          Se pot descărca hartile Google pt toata RO sub formă de tilestore (cache local) si astfel Google devine disponibil offline. În prezent Google limitează transferul de hărți prin aplicații gen MOBAC la cca. 400-800 MB/zi/ip. În viitor probabil că nu se vor mai putea accesa hărțile decât cu client Google (gen Google Earth sau Maps)…

aici gasesti fisierul mp-google.jar pe care il poti folosi cu ultima versiune de MOBAC de pe net (1.9.2):
          https://rapidshare.com/files/4074239...1.9_beta_6.zip

Comentariu

a mai incercat cineva pe un Nokia C6 ?
            nu l-am vazut in lista.
            Merita sa incerc ?

multam
            Ultima editare de Astral; 03.nov.2011, 22:09.

Comentariu

Postat în original de macfero Vezi post
              a mai incercat cineva pe un Nokia C6 ?
              nu l-am vazut in lista.
              Merita sa incerc ?

multam
              In lista este Nokia, la modul general.
              Teoretic aplicatia AFTrack se poate instala pe orice Symbian, inclusiv C6.
              Daca aloci ceva timp pt. instalarea aplicatiei si intelegerea functionarii ei cu siguranta vei aprecia calitatea si detaliile puse la puse la punct de autorul aplicatiei.
              AFTrack este cu mult in fata aplicatiilor Android sau iphone, pacat ca symbian este aproape mort.

Eu am incercat pe un symbian cu touch si a mers perfect. Singura problema (fata de E52) este bateria care se duce in 6-12 ore

Comentariu

Postat în original de Bogdan_mb
                cum sa estimez inainte sa dau create atlas dimensiunea (ca memorie) a selectiei facute ? Sau automat daca treci de marimea alocat de google se opreste singur ?
                Mobac iti ofera informatii doar despre nr de tile-uri din care e compusa selectia.
                Dupa ce descarci cateva observi dim. medie a unui tile (5-60k) si inmultesti.

Aproximativ:
                RO - hybrid -14 2GB
                RO - hybrid -15 7G
                RO - hybrid -16 20+GB
                teoretic cand treci la un zoom mai apropiat se inmulteste cu 4

Google o sa-ti taie accesul dupa cca 400MB (uneori mai repede alteori te lasa si 1GB) si iti vor aparea erori multe de download (missing tiles) in fereastra de download mobac. Dc. nu e bifat "ignore download errors" mobac se va opri cu mesaj de eroare pt download.

Dupa 24 de ore sau dupa ce schimbi conexiunea la net (ip-ul) poti da din nou crearea aceluiasi atlas si iti va aduce din cache-ul local (tilestore) ce a descarcat anterior si va continua download-ul de unde a ramas.

Poti verifica usor dc. google iti da din nou acces la download deschizand Google Earth (dc. accesul e blocat nu iti descarca harti nici in GE)

Dc vrei doar sa-ti creezi un cache local pt toata RO de ex, poti alege creare atlas "tiles download only" -ultimul din lista si nu mai pierzi timpul si spatiul pt crearea atlasului.

Comentariu

Am facut acum un test, o parte din M-tii Apuseni la zoom 17 (sa se vada bine ) sa vad o aproximare a marimii hartii. Pana acum a mers fara probleme 4 GB ( 40 % din harta ) adica nu mi-a dat nici o eroare. Probabil conexiunea la RDS prin Ip variabil te "salveaza" de limitari. Sunt curios daca ajunge pana la capat
                  - G 300 TD - W460 - '90

Comentariu

Postat în original de Bogdan_mb Vezi post
                    Am facut acum un test, o parte din M-tii Apuseni la zoom 17 (sa se vada bine ) sa vad o aproximare a marimii hartii. Pana acum a mers fara probleme 4 GB ( 40 % din harta ) adica nu mi-a dat nici o eroare. Probabil conexiunea la RDS prin Ip variabil te "salveaza" de limitari. Sunt curios daca ajunge pana la capat
                    Vezi ca la 17 vor fi multeeee fisiere (zeci de mii) si cand le copiezi pe card pe langa tmpul mare de copiere vor ocupa si f. mult spatiu (de 2-4 ori mai mult ca pe hdd)
                    Dc ai un card de 32GB e in regula.

Ma bucur sa aud ca pe rds merge bine. Inseamna ca nu-s chiar asa de "rai" cei de google

Si ma bucur ca mai e un utilizator de mobac pe plaiurile noastre...
                    Spune si la altii ce usor e!

Comentariu

Spatiul nu e o problema ( am un card de 16 GB ) . L-am lasat sa termine azi, harta a mers ok pana la capat , nu a pierdut nimic insa fisierul de date ocupa 5,5 GB , iar cardul este formatat in sistem FAT 32, acesta nu poate lucra cu fisiere peste 4 GB. Trist este ca Android-ul nu recunoste card-urile in format NTFS (nu imi explic de ce, fat 32 foloseam acum 10 ani pe hard disk-uri de capacitatea unui dvd. ) .
                      - G 300 TD - W460 - '90

Comentariu

Pentru ca ntfs-ul e al lui windows si androidul e bazat pe linux.

Comentariu

Spatiul nu e o problema ( am un card de 16 GB ) . L-am lasat sa termine azi, harta a mers ok pana la capat , nu a pierdut nimic insa fisierul de date ocupa 5,5 GB , iar cardul este formatat in sistem FAT 32, acesta nu poate lucra cu fisiere peste 4 GB. Trist este ca Android-ul nu recunoste card-urile in format NTFS (nu imi explic de ce, fat 32 foloseam acum 10 ani pe hard disk-uri de capacitatea unui dvd. ) .
                          Am generat si eu, de curiozitate o harta mica pt orux maps si am vazut ca atlasul tip orux maps este o structura de foldere/fisiere (tiles) in care un fisier (tile) are max. 100k. Deci un atlas f. mare va avea f. multe fisiere (mici) - cum de altfel e in toate platformele, mai putin AFTrack/Symbian

Nu inteleg cum ai obtinut un fisier de peste 4GB...
                          Eu am folosit in mobac atlas de tip OruxMaps (am vazut ca mai era si un OruxMaps lite - nu l-am incercat)

Se prefera fat32 pt compatibilitate si pt simplitatea sistemului de fisiere. NTFS e mai complex si consuma timp procesor mai mult si implicit mai mult curent de la baterie...

Comentariu

Bogdan, cu ce Android te joci, ce aparat si ce versiune?

Comentariu

Inca odata , trebuie sa iti multumesc. Citind manualul de la Orux , la crearea hartilor cu programul mobac iti recomanda sa folosesti formatul Oruxmaps Sqlite , astfel la finalizare atlas este compus din doar 2 fisiere. Probabil ca ajuta la indexare insa te poti lovi de problema mea , hartile de dimensiuni mai mari. Oricum, am reusit din nou sa fac harta, insa din 3 bucati de data asta. Pe viitor le voi face si eu in formatul standard ce implica mai multe foldere si fisiere.

Aparatul e un HTC Desire fara pretenti cu Froyo 2.2 , fara root sau rom custom. Am tot asteptat un update oficial, dar tehnica producatorului m-a cam dezamagit prin care dupa nici un an de zile te obliga sa treci la un alt terminal.

- G 300 TD - W460 - '90

Comentariu

Citind manualul de la Orux , la crearea hartilor cu programul mobac iti recomanda sa folosesti formatul Oruxmaps Sqlite , astfel la finalizare atlas este compus din doar 2 fisiere. Probabil ca ajuta la indexare insa te poti lovi de problema mea , hartile de dimensiuni mai mari. Oricum, am reusit din nou sa fac harta, insa din 3 bucati de data asta. Pe viitor le voi face si eu in formatul standard ce implica mai multe foldere si fisiere.

Hei, asta e bine! Deci in formatul Oruxmaps sqlite toate tile-urile sunt arhivate intr-un singur fisier. Este util pt ca ocupa spatiu pe card exact cat este si pe hdd si se copiaza in cateva minute fata de cateva zeci de minute.
                                Si, teoretic, ar trebui sa mearga mai repede cand misti harta cu degetul.
                                Exista limitarea de 4GB dar, cum spuneai se poate face pe zone si cand treci dintr-o zona in alta cred ca trece automat sau, dc nu, dai cel mult trei click-uri pt selectia hartii.

Incepe sa-mi placa Oruxmaps...
                                Ultima editare de catalin74; 16.nov.2011, 08:59.

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection