Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Harti pe mobil


catalin74

Postări Recomandate

Harti offline, toata RO: satelit, 1:100.000, Turistice

pe orice mobil cu GPS: iPhone, iPad, Android, Nokia

si orice device Garmin (capabil sa afiseze harti)

pentru orientare offroad (4×4, MTB, trekking).

 

Sincere multumiri celor care au calibrat hartile 1:100.000!

Cine are hartile 1:25.000 pt toata RO il rog sa ma contacteze.

 

Dupa ce ati pus hartile pe mobil puteti lasa aici un feedback.

 

Succes.

 

HARTI_PE_MOBIL_v4.pdf

Harti_pe_mobil_v4.pdf

 

ARHIVE:

Harti_pe_mobil_Arhive v4.pdf

 

SCREENSHOTS:

295775750_iPadsatelit.thumb.jpg.21af01d583bbecf8e119a3ea0b5db344.jpg508324309_iPad100k.thumb.jpg.68ea09af1f3df59262ee38015cfa7c66.jpg412935025_iPadTuristica.thumb.jpg.9a25536278de993fa2479522bae6b715.jpg1475477912_iPadterrain.thumb.jpg.5c93b663ae0a9ca9f1ff54737a96da53.jpg296331967_MOBACCreareatlas.thumb.jpg.284a82f82cb071c8487edbe6ffc20b6f.jpg788679570_iPhoneExplorerWindows.thumb.jpg.40975b8221c1b900c86edea7dc36b2d3.jpg

 

Tutorial iPad:

Editat de catalin74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Harti pe mobil

 

Felicitari pentru topicuri in primul rand :wink:

 

Am o intrebare, cu ce aplicatie as putea naviga pe sursele de GE offline cu ajutorul unui laptop? Stiu ca topicul se refera la mobile asa ca scuze pentru off.

 

 

Aaa si inca o intrebare, ce tableta Android mi-ai putea recomanda?

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

 

Am o intrebare, cu ce aplicatie as putea naviga pe sursele de GE offline cu ajutorul unui laptop? Stiu ca topicul se refera la mobile asa ca scuze pentru off.

 

 

Prima solutie ce mi-a venit in gand:

MOBAC poate genera harti [PNG+MAP] pentru Ozi Explorer (selecteaza tip atlas: OziExplorer)

Se va genera cate un set [PNG+MAP] pentru fiecare nivel de zoom selectat.

In mod normal ai nevoie de un singur nivel de zoom, cel mai detaliat pentru ca Ozi stie sa faca zoom out/in.

 

Am testat pt zona Parang, MOBAC a generat pt zoom 15 un PNG de 300MB si s-a incarcat in Ozi in 5-10 sec. fara probleme.

Daca deranjeaza dimensiunea PNG poti experimenta sa-l convertesti in JPG dar cred ca se va incarca mai greu in Ozi.

 

OziExplorer se poate conecta via bluetooth la un GPS extern si ar trebui sa te pozitioneze pe harta (voi incerca maine, nu am GPS-ul extern la mine).

 

Ozi a fost gandit pt editare map/track/waypoint, mai putin pt afisare/navigare.

Ideal ar fi o aplicatie care sa folosesca o structura de tile-uri de tip z/x/y.png care se poate genera cu MOBAC pentru zone mari (RO).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

 

Aaa si inca o intrebare, ce tableta Android mi-ai putea recomanda?

 

Nu stiu cum e pretul dar cred ca cea mai buna optiune ar fi Samsung. Ei au fost primii care au scos un tablet Android si in mod sigur vei avea suport adecvat (firmware update cativa ani buni - cel mai important aspect).

 

Am vazut TELEFONUL Samsung Galaxy S II si are ecran f. mare si luminos, cred ca ar putea concura cu un tab... Dar asta e impresia mea, eu sunt orientat spre MTB si mers pe jos pe munte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

Felicitari pentru topic!

 

Inteleg din PDF ca pentru iPhone nu prea sunt solutii (simple), asa e?

 

Da, la iphone nu e totul asa de simplu.

Voi incerca sa configurez un iphone sa vedem cum merge, se pare ca sunt destul de multi care vor harti pe iphone.

 

Nu inteleg de ce, pt ca iphone nu este un telefon offroad (nu poti schimba bateria, e fragil-iphone4, in soare ecranul nu mai e prea vizibil, e greu, etc)...dar e f. popular...

 

Daca nu vrei sa aloci 100-150 Euro pt un Android (Motorola Defy-waterproof/shockproof) poti incerca Pathaway astfel:

-Jailbreak (in Safari: jailbreakme.com)

-instalezi un browser de fisiere pe PC/iphone

-localizezi folderul Pathaway si apoi folderul cache (Google)

-suprascrii in folderul cache gasit atlasul generat cu MOBAC pt pathaway.

 

Asta e doar teorie, vom vedea in practica daca-l pacalim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

Mersi de raspuns. Daca faci un test, asteptam cu interes rezultatul.

 

Cat despre iPhone:

- nu e telefon offroad, insa cam niciunul nu e. Totusi, nu traim doar in offroad :)

- poate ca el e destul de fragil, insa cu o husa adecvata devine mult mai rezistent. Eu am o carcasa LifeProof, care e rezistenta la apa, nisip, zapada, etc. Testata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

Inteleg din PDF ca pentru iPhone nu prea sunt solutii (simple), asa e?

Mihai,

 

Pathaway nu ruleaza pe iPhone decat de la 4.0 in sus.

Eu am acces la un iPhone3 cu 3.x si nu-l pot modifica (nu e al meu)...

 

In Installous nu apare Pathaway asa ca trebuie cumparata din AppStore (varianta light = 6 euro).

 

Am gasit un browser de fisiere cu care am reusit sa vad pe PC toate fisierele de pe iphone:

http://www.macroplant.com/iphoneexplorer/

 

Ce zici, cumperi Pathaway ca sa testezi?

Eu tre sa mai astept pana prind un iphone4...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

Cat despre iPhone:

- nu e telefon offroad, insa cam niciunul nu e. Totusi, nu traim doar in offroad :)

- poate ca el e destul de fragil, insa cu o husa adecvata devine mult mai rezistent. Eu am o carcasa LifeProof, care e rezistenta la apa, nisip, zapada, etc. Testata :)

 

Am tot respectul pentru iphone. El a deschis calea pe care merge Android-ul acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

Ce zici, cumperi Pathaway ca sa testezi?

Eu tre sa mai astept pana prind un iphone4...

 

Eu am iPhone 4. Da, pot sa cumpar Pathaway. Nu as vrea insa sa fac jailbreak, insa o sa verific daca e neaparat nevoie.

 

Ce ar trebui sa fac de fapt? Sa cumpar pathaway si sa copii hartile (cele de 12 GB) in folderul de harti al pathaway? Sau nu am inteles corect?

Editat de MihaiB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

Eu am iPhone 4. Da, pot sa cumpar Pathaway. Nu as vrea insa sa fac jailbreak, insa o sa verific daca e neaparat nevoie.

 

Ce ar trebui sa fac de fapt? Sa cumpar pathaway si sa copii hartile (cele de 12 GB) in folderul de harti al pathaway? Sau nu am inteles corect?

 

Mai stai un pic... Am cumparat eu si voi scrie un tutorial...

Nu e nevoie de jailbreak. Se foloseste aplicatia pe PC: iphone Explorer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

 

Aaa si inca o intrebare, ce tableta Android mi-ai putea recomanda?

 

Am testat iPad2 si tot ce pot sa spun e: Excelent!

Nu o spun doar pt harti, ci la modul general.

 

Am instalat Pathaway LE si am testat in birou. Pe teren cu creare de track-uri, rute si waypoints n-am avut timp dar nu cred ca sunt probleme.

Hartile se copiaza relativ usor. Singura parte proasta e ca nu suporta harti jpeg (create cu optiunea Recreate in MOBAC) ci doar PNG si de aici harta 100k pt toata RO are 4,3GB in loc de 2GB cat ar fi jpeg.

Harta satelit (google hybrid) e nativ jpeg (nu e modificata in MOBAC) si e afisata corect (toata RO 1,8GB).

 

Aaa... si nu are SD card :-( si nici bateria inlocuibila

 

Screenshots si update instructiuni la zi pe hartipemobil.wordpress.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

O sa incerc si eu, pentru iPhone...

 

Am vreo 8Gb disponibili, asa ca pot copia PNG-urile - sunt cele care in fisier apar la sectiunea "Sursa 1: 1 0 0 . 0 0 0 pentru MOBAC 4.2GB" sau trebuie sa instalez MOBAC si sa fac eu hartile, pe baza acelor surse?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

O sa incerc si eu, pentru iPhone...

 

Am vreo 8Gb disponibili, asa ca pot copia PNG-urile - sunt cele care in fisier apar la sectiunea "Sursa 1: 1 0 0 . 0 0 0 pentru MOBAC 4.2GB" sau trebuie sa instalez MOBAC si sa fac eu hartile, pe baza acelor surse?

 

Daca vrei hartile gata generate le poti copia pe cele din sectiunea ATLAS - iPhone. Sunt generate pt toata RO.

 

Daca vrei sa le generezi tu (specific, pe anumite zone ca sa ocupe mai putin spatiu) va trebui sa folosesti MOBAC cu sursele dorite copiate din sectiunea Surse. Utilizarea MOBAC e simpla.

 

Daca nu poti instala Pathaway pe iPhone (nu ai cont pe appstore de ex.) da-mi pm cu adresa de email.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

Am inteles acum. Deci instalez pathaway pe mobil, descarc hartile atlas (1 la o suta de mii) pentru iPhone - cele 5 arhive, si apoi copiii hartile descarcate pe mobil in folderul indicat in documentul tau.

 

Super, o sa incerc sa fac asta si dau un semn.

 

Inca o data, multumiri pentru topic si initiativa!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

Am inteles acum. Deci instalez pathaway pe mobil, descarc hartile atlas (1 la o suta de mii) pentru iPhone - cele 5 arhive, si apoi copiii hartile descarcate pe mobil in folderul indicat in documentul tau.

 

Super, o sa incerc sa fac asta si dau un semn.

 

Inca o data, multumiri pentru topic si initiativa!!

 

M-am jucat destul de mult cu un iPad 64GB si uite ce problema am gasit:

Am incarcat toate hartile (100k, satelit, turistice), toata RO, cca 9GB.

In pathaway totul e in regula, se misca bine. Hartile arata super pe ipad!

 

Problema apare cand il conectezi la iTunes (Windows version). La orice conectare la Itunes chiar daca nu e bifat nimic pt sincronizare, ITunes face un backup. In cazul meu acest backup nu se mai termina... l-am lasat cca 15 min si nimic, iTunes era blocat. Mai rau, daca incercam sa opresc din iPad (slide to cancel) se bloca si ipad-ul si facea restart.

itunes vede probabil ca fata de aplicatia Pathaway instalata care are 7MB au mai aparut 9GB de date si probabil incearca sa faca back-up la cei 9GB...

La iGO Europa de ex. care are 2GB nu apare fenomenul acesta deoarece cei 2GB sunt instalati din iTunes odata cu aplicatia.

 

Poate daca se face odata un backup (lasat in pace pana termina), la conectarile ulterioare nu va mai sta atat, nu stiu.

Daca problema persista, singura solutie ar putea fi hartile zonale de dimensiuni mai mici generate cu MOBAC strict pe regiunea care intereseaza.

 

Spune-mi cum a mers la tine.

 

Tracks si waypoints se copiaza in folderul Apps>com.MuskokaTech.Pathaway>Documents

si apoi Data > Import

La unele fisiere kml a dat eroare. GPX-urile au mers toate. kml cu probleme il convertesti in gpx (gpsbabel.org sau oziexplorer: load kml > save gpx).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

Problema apare cand il conectezi la iTunes (Windows version). La orice conectare la Itunes chiar daca nu e bifat nimic pt sincronizare, ITunes face un backup. In cazul meu acest backup nu se mai termina... l-am lasat cca 15 min si nimic, iTunes era blocat. Mai rau, daca incercam sa opresc din iPad (slide to cancel) se bloca si ipad-ul si facea restart.

itunes vede probabil ca fata de aplicatia Pathaway instalata care are 7MB au mai aparut 9GB de date si probabil incearca sa faca back-up la cei 9GB...

 

Am conectat ipad-ul la un alt pc, NU am bifat Sync Apps si totul e in regula.

Pe PC-ul unde am instalat Pathaway daca debifam Sync Apps imi stergea Pathaway din iPad.

Ar mai fi varianta sa instalezi Pathaway din AppStore si sa nu mai bifezi Sync Apps in iTunes... asta inseamna sa lucrezi numai cu AppStore/Installous pe telefon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

Am inteles acum. Deci instalez pathaway pe mobil, descarc hartile atlas (1 la o suta de mii) pentru iPhone - cele 5 arhive, si apoi copiii hartile descarcate pe mobil in folderul indicat in documentul tau.

 

Super, o sa incerc sa fac asta si dau un semn.

 

Inca o data, multumiri pentru topic si initiativa!!

 

Revin asupra celor de mai sus cu mentiunea ca am instalat Pathaway si hartile, conform procedurii explicata in documentele de la inceputul topicului. Totul a functionat perfect, aplicatia merge excelent. Nu am incercat vreo sincronizare cu laptop-ul sa vad daca se pierde sau nu Pathaway, insa fiind cumparat din iTunes nu ar trebui sa se intample asta...

 

Am folosit aplicatia foarte putin timp, insa ce pot spune pana acum:

- nivelul de zoom e rezonabil, insa nu e maximul permis de Pathaway. Un dezavantaj e ca nu se poate mari harta afisata (marire optica, nu zoom), daca incerci sa maresti atunci Pathaway trece la nivelul urmator de zoom unde nu are ce afisa pentru ca nu sunt harti mai detaliate.

- functioneaza excelent busola astfel incat poti vedea pe harta directia in care te indrepti, in functie de orientarea telefonului. Asta mi se pare un lucru foarte bun!

- Aplicatia e ok, poate la usability s-ar mai putea lucra, unele lucruri (gen stergerea unei rute) nu sunt prea intiutive... Dar dupa ce te obisnuiesti, ar trebui sa fie ok.

 

Nu stiu cum va functiona in teren, daca nu e semnal pentru reteaua de telefonie pentru ca atunci teoretic nu se poate determina pozitia pe harta. Catalin, stii cumva ce se intampla in aceasta situatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

Nu stiu cum va functiona in teren, daca nu e semnal pentru reteaua de telefonie pentru ca atunci teoretic nu se poate determina pozitia pe harta. Catalin, stii cumva ce se intampla in aceasta situatie?

 

Pozitia pe harta este determinata pe baza senzorului GPS care functioneaza si fara sim (in mod avion). Daca esti in interiorul unei cladiri si nu ai semnal GPS atunci se calculeaza pozitia pe baza semnalului GSM.

 

Deci... pune-l in mod avion si iesi pe afara si vei vedea ca merge ;-)

Editat de catalin74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

Nu am incercat vreo sincronizare cu laptop-ul sa vad daca se pierde sau nu Pathaway, insa fiind cumparat din iTunes nu ar trebui sa se intample asta...

 

pathaway nu se pierde dar procesul de backup/sync cand te conectezi la iTunes dureaza foarteeeee mult

Editat de catalin74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

- nivelul de zoom e rezonabil, insa nu e maximul permis de Pathaway. Un dezavantaj e ca nu se poate mari harta afisata (marire optica, nu zoom), daca incerci sa maresti atunci Pathaway trece la nivelul urmator de zoom unde nu are ce afisa pentru ca nu sunt harti mai detaliate.

 

Hartile gata generate sunt la nivel de zoom 14.

Pentru 100k si turistice nu are rost mai mult pentru ca nu sunt detalii suficiente (ar trebui hartile 25k)

Pentru satelit mai sunt disponibile nivelele de zoom 15 si 16 (in Pathaway 02 si 01). Harta RO15 ar avea 10GB iar RO16 40GB.

Dc vrei zoom 15/16 va trebui sa folosesti MOBAC; MOBAC descarca de pe net harta satelit pt zona si nivelele de zoom selectate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti pe mobil

 

salut! va pot recomanda si eu cateva aplicatii android care dupa parerea mea sunt foarte bune. eu le folosesc pe Samsung Galaxy Tab si ruleaza exceptional. GPS Compass Map, GPS Essentials, programe cu care poti crea track-uri, au posibilitatea de a vizualiza imagini satelit. Aceste aplicatii se gasesc pe http://www.pandaapp.com si sunt gratuite. stiti cumva daca exista o aplicatie android sa folosesca pe post de inclinometru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare