Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

garmin 60csx sau 62cs

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• garmin 60csx sau 62cs

in conformitate cu topicul sau mai bine spus cu titlul topicului...vreau sa achizitionez unul din cele goua dispozitive dar cum parerile de colo colo sunt foarte dispersate/impartite si se bat cap in cap uneori am decis desigur cu ajutorul vostru sa deschid o discutie pe acesta tema,sper ca nu s-a mai discutat undeva asta ca sa ma repet aiurea.

astfel desi amandoua au preturi similare cel putin asa aparea pe situl importatorului sau reprezentantei nu sm reusit sa ma lamuresc care e mai bun.

ce vreau eu :
    sa am semnal in cea mai vagauna de ravena padure...etc
    sa am hartile aferente sau posibilitatea de a le upgrada...

defapt nu are nici un sens sa ma apuc sa enumar ce vreau ...voi cei care utilizati si aveti in posesie ustensile de genul puteti sa ma directionati catre una din cele doua variante cu pro si contra...
    precizez ca pentru etape eu am folosit un 60 csx si un dakota 10 ...nu exista comparatie intre ele deci nu discutam asta ci doar ca vreau ca asa mi s-a pus pata :) un GPS bun pe care sa il folosesc on off road si la excursiile mele pe munte pe jos sa spun asa iar astea doua par cel putin momentan cea mai buna varianta. :)
    va multumesc pentru raspunsuri si va astept cu toate criticile aferente.
    Ultima editare de Astral; 31.oct.2012, 22:50.

Re: garmin 60csx sau 62cs

salut,

am un Garmin 60 csx

Un prieten cand l-a vazut la bufnit rasul...ca am dat banii degeaba ca ma duce el intr-un loc si acolo pot sa ii dau foc ca nu va avea semnal

Zis si facut ..si eu eram tare curios ...si am mers pe cheile Rasnoavei unde se face bungee-jumping adica un drum marginit la dreapta si la stanga de 2 tanci uriase cam pana la etajul 6-7 al unui bloc sau chiar mai mari

Dupa aproximativ 4-5 minute a gasit pozitia exacta si prietenul....si-a inghitit cuvintele....:)

Eu personal nu am avut nici o problema cu el in 3 ani de off-road cu ATV-ul - cea mai relevanta perioada deoarece 90% nu am mers nici macar pe forestier si in 2 ani de offroad cu Jimny

Nu cunosc celalat model deci nu ma pot exprima ce si cum
    Ce ma eranjeaza cateodata este display-ul cam mic....dar...asta e

ps toti fostii mei colegi de atv au avut G 60 csx - si nici o problema la socuri, noroi,apa, ploaie directa pe el, cazaturi..semnal....etc...

Comentariu

Postat în original de Mugur Iacob Vezi post
      salut,

am un Garmin 60 csx

Un prieten cand l-a vazut la bufnit rasul...ca am dat banii degeaba ca ma duce el intr-un loc si acolo pot sa ii dau foc ca nu va avea semnal

Zis si facut ..si eu eram tare curios ...si am mers pe cheile Rasnoavei unde se face bungee-jumping adica un drum marginit la dreapta si la stanga de 2 tanci uriase cam pana la etajul 6-7 al unui bloc sau chiar mai mari

Dupa aproximativ 4-5 minute a gasit pozitia exacta si prietenul....si-a inghitit cuvintele....:)

Eu personal nu am avut nici o problema cu el in 3 ani de off-road cu ATV-ul - cea mai relevanta perioada deoarece 90% nu am mers nici macar pe forestier si in 2 ani de offroad cu Jimny

Nu cunosc celalat model deci nu ma pot exprima ce si cum
      Ce ma eranjeaza cateodata este display-ul cam mic....dar...asta e

ps toti fostii mei colegi de atv au avut G 60 csx - si nici o problema la socuri, noroi,apa, ploaie directa pe el, cazaturi..semnal....etc...
      merci mult Mugur pentru pareri si idei,adevarul ca daca ma iau doar dupa ce scrie pe site-ul reprezentantei 62 este defapt evolutia lui 60 deci teoretic cel putin ar trebui sa fie mai bun sau macar la fel de bun dar cu vreo imbunatatire vreo camera foto...vreo busola pe 4 axe :) zic asa adica sa aiba ceva mai mult simai bun ca 60-ul...e drept 62 se zice ca are dar pe mine ma intereseaza mai mult realitatea si nu prea dau doi bani pe marketingul si PR-ul producatorilor sa isi vanda marfa, vreau sa cumpar ceva care sa fie la nivelul sumelor pe care le cer pe ele :)
      mai astept pareri macar si de la cei care au un 62 :)

Comentariu

daca 62 este urmasul lui 60 csx .....60 csx ar trebui sa fie un model "vechi" si implicit mai ieftin....altfel nu ar vinde cu succes 62-ul...

teoretic ar trebui sa fie mai bun decat 60-ul dar trebuie sa vezi exact ce au imbunatatit si daca ce a ramas e la fel ca pe 60 csx....

teoretic orice produs nou trebuie sa aduca performante mai bune vs modelul vechi...ceva procesor mai rapid...nu stiu...dar trebuie facut exact diferenta

incearca vre-un site din ro sau de afara unde poti compara modele intre ele..strict pe specificatii

Succes!

Comentariu

60csx, 62s etc, aparate f bune dar ecranul e penibil de mic.
          ing. Luigi PIRSU
          www.nissan4x4.ro
          service si tunning NISSAN
          Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Comentariu

Postat în original de Mugur Iacob Vezi post
            daca 62 este urmasul lui 60 csx .....60 csx ar trebui sa fie un model "vechi" si implicit mai ieftin....altfel nu ar vinde cu succes 62-ul...

!
            60 csx este scos din fabricatie. Este mai ieftin daca-l gasesti SH, iar de folosit in teren ,60-ul ramane nr. 1
            Rubicon 2.8

Comentariu

Postat în original de pitonul Vezi post
              60-ul ramane nr. 1
              Intr-o comparatie cu 276c ... asa babaciune cum e (nu se mai fabrica de multi ani)...e numarul 2 ...Desi mi-au trecut prin mana multe GPSuri de la Garmin pana acum n-am vazut altul mai bun decat 276c
              consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

au deja a mai aparut un model :)
                deja avem 2 pareri chiar 3 ca 60-ul e "za best" si una ca 62 ar fi :)
                60 clar ca doar second mai poate fi gasit si tocmai deaia intrebam daca intre un 60 second si un 62 nou ne luand in calcul pretul ci doar calitatile lor tehnice care e mai bun :)
                mai asteptam pareri si daca sunt si alti posesori de 60 sau 62 si vor s aimi impartaseasca din cunostintele si experientele lor va rog nu ezitati :)

Comentariu

Garmin GPSMAP 60CSx vs GPSMAP 62s

Garmin GPSMAP 60CSx vs GPSMAP 62s
                  Side-by-Side comparison between GPSMAP 60CSx and GPSMAP 62s. The comparison includes the difference features , the common features, unavailable features for both Garmin and quick links to latest pricing. Click on the given links for more details.
                  http://www.gpscompared.net/garmin-gpsmap-60csx-vs-...

P.S. Ioane, in teren poti fi si pe jos. Cu 276-le nu vad cum sa-l folosesti.
                  Rubicon 2.8

Comentariu

De departe 60csx...singurul avantaj care-l vad la 62 este ca poti incarca custom maps...semnalul este mult mai bun la 60csx...nu mai zic de erorile de soft care sunt prezente la 62

Comentariu

Postat în original de pitonul Vezi post
                      P.S. Ioane, in teren poti fi si pe jos. Cu 276-le nu vad cum sa-l folosesti.
                      Foarte corect!
                      consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Diferenta dintre cele 2 modele e ca la masini ... depinde ce vrei sa faci cu ele? u zic (daca nu este vorba de pret) ca merita 62 si o sa explic... calitatea numarul 1 a lui 60 este semnalul si stabilitatea software, in schimb a lui 62 este custom map, si aici nu vorbesc de a pune un kml/kmz sau a downloada harti de pe birdseye.... vorbesc despre harti custom care poti sa le faci tu (*jnx), adica google earth + topo (romania 1:25k). Sa nu mai zic ca in tip ce suprapui mai multe harti (Garmin CityNavigator si ROAD) poti sa activezi si un jnx creat de tine, aparatul putand sa le suprapuna.

Daca nu plangi dupa putinele momentele din viata ta in care esti intr-o vale foarte adanca si acoperita cu pomi (cu masina nu ai cum sa o intalnesti) in care ai nevoie de 60csx in rest recomand orice alt gps din gama custom map. Eu folosesc Colorado.

P.S. Pentru cei care vor sa foloseasca *jnx trebuie sa renunte la garantie.
                        Suzuki Samurai 1.3i 1991
                        Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Comentariu

Postat în original de adi200100 Vezi post
                          Daca nu plangi dupa putinele momentele din viata ta in care esti intr-o vale foarte adanca si acoperita cu pomi (cu masina nu ai cum sa o intalnesti) in care ai nevoie de 60csx in rest recomand orice alt gps din gama custom map. Eu folosesc Colorado.

.
                          In situatii din astea, poate folosi cu succes , Ecoul !
                          Rubicon 2.8

Comentariu

ok am inteles :)
                            ma duc sa pun un anunt de cumparare:)

Comentariu

Postat în original de KAROLOKW Vezi post
                              ok am inteles :)
                              ma duc sa pun un anunt de cumparare:)
                              Uite ca a si aparut unul la vanzare :
                              http://forum.club4x4.ro/showthread.p...l=1#post834464

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection