Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Top 10 aparate GPS pentru off-road


romihd

Postări Recomandate

Stiu ca poate nu își are locul aici dar de ceva vreme tot ma chinui sa ajung la o decizie in a-mi cumpara un GPS pt pădure, bun la toate , concurs, drumetii sau doar la plimbat catelu :-))

Deci rog pe cine se cunoaște in asa ceva sa facă oarecum un top iar daca nu vreau prea multe poate cu ajutorul moderatorilor reușim din toate ideile si părerile sa ajungem la un top definitiv poate el fiind doar top 3

Oricum ceva ceva ar fi frumos sa se reuseasca din atâtea păreri si idei

Din păcate nu am un top personal deci ma abtin :-)

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 GPS

 

Ca sa nu iasa o nebunie si sa comparam mere cu pere cred ca ar fi bine sa ne limitam la aparatele care se pot utiliza in off-road, deci sa le ignoram pe cele destinate exclusiv utilizarii pe sosea si care nu se pot adapta nevoilor utilizatorilor inscrisi pe forumul nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

Pentru mine, cea mai convenabila solutie este o tableta IPad4 cu un abonament de date de la Vodafone pe care sa fie instalat Google Earth si MotionX.

M-am folosit foarte bine de aceasta combinatie.

Ipad-ul 4 are un receptor GPS foarte performant.

 

motionx5.png.0b427c2378e17f156f3acd9a7d96471d.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

Si eu merg pe ideea de tableta/telefon Android cu BackCountry Pro si GMaps/Earth. Initial foloseam telefonul, insa acum am luat o tableta chinezeasca doar pt orientare in off-road. E mult mai flexibil decat un produs dedicat, lucru care poate fi util atunci cand esti la cuca macaii.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

Deci Garmin ramine pt top.Si aici ,dai un ochi pe site oficial si iti alegi, dupa buget.

Toate merg aproape la fel,au daor ecran mai mare si mai color,semnal mai bun sau mai slab si sunt mai mari sau mai mici/mai grele sau mai usoare in functie de cum vrei sa-l cari-in masina sau in buzunar, la concurs sau drumetie...

 

Asadar pentru concurs/masina CSX ..sau variatiuni pe tema,ecran mare pt masina, semnal bun,

Pentru drumetii este mai voluminos si mai greu de carat,tinut la curea,de exemplu....recomand modelele Dakota/Colorado ,respectiv mai mici,usoare si ergonomice Dakota sau mai mari ,rezolutie superioara si ecran mai mare la Colorado

 

Dupa buget, pentru ca cele de mai sus cel mai ieftin pe piata gri este 700-800 lei si ajunge la 1500 lei in variantele mai scumpe si superioare, iarasi recomand micutul E-trex parca se cheama,cu preturi mici si performante bune.in schimb lipsesc multe, multe functii, ecranul este mic si rezolutia la fel,dar te ajuta si scoate din caca fara probleme- pretul este 350-500 lei in functie de unde-l gasesti.

 

Asadar, daca vorbim de Grmin,este super Ok sa ai orice aparat, depinde de Buget si de moft.Si foarte adevara ca cu cit este mai scump este mai ok....

 

PS: pt comparatii greutati,volume,calitati,optiuni si cartofi prajiti cauta direct pe site oficial specificatia ce te intereseaza.

 

In rest topicul poate fi fara sfirsit pt ca fiecare o sa-si laude jucaria.-Am mers cu CSX la concursuri, am avut E-trex pentru mine pt bici,barca si tekking si l-am schimbat cu un Dakota 20--minus la ecran si zicese la semnal fata de CSX dar mai mic,mai usor si mai ergonomic fata de asta-nu am simtit lipsa semnalului,dupa ce ia satelitii il bag in buzunar si nu a pierdut semnalul niciodata,indiferent de vagauna..... fata de micutul E-trex are calendar cu pescuit,aplicatii multiple,calcul de arii,calendar pescuit si vinatoare,card 8 g....depinde ce vrei, cauti si bugetezi.ce-i bun pt mine sigur nu-i bun si pentru altii de obicei...

 

LE ca vad ca s-au mai scris intre timp posturi: cititi cu atentie primul post....omul vrea utilizai multiple,offfroad, TREKKING,iesit cu cainele pe coclauri....cine dreak iese la trekking ca chinezul cu tableta?

Am tableta i-pad 4. cartele de date Cosmote si vodafone. nu face ce face Garminul niciodata.plus ca daca nu ai semnal esti pa-pa. combinate dau solutia maxima in offroad. la TREKKING insa , as vrea sa va vad cu telefonul Android in mina si cu incarcatorul solar prins de rucsac....:ha::ha:

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

eu am un laptop panasonic toughbook cf-18 gps incorporta pe care il folosesc cu touratech qv 7 iar ca si harti ...tot ce se gaseste :militare , imagini bing maps , ortofotoplanuri si alte inventii similare

Editat de Astral
nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

Deci Garmin ramine pt top.Si aici ,dai un ochi pe site oficial si iti alegi, dupa buget.

Toate merg aproape la fel,au daor ecran mai mare si mai color,semnal mai bun sau mai slab si sunt mai mari sau mai mici/mai grele sau mai usoare in functie de cum vrei sa-l cari-in masina sau in buzunar, la concurs sau drumetie...

 

Asadar pentru concurs/masina CSX ..sau variatiuni pe tema,ecran mare pt masina, semnal bun,

Pentru drumetii este mai voluminos si mai greu de carat,tinut la curea,de exemplu....recomand modelele Dakota/Colorado ,respectiv mai mici,usoare si ergonomice Dakota sau mai mari ,rezolutie superioara si ecran mai mare la Colorado

 

Dupa buget, pentru ca cele de mai sus cel mai ieftin pe piata gri este 700-800 lei si ajunge la 1500 lei in variantele mai scumpe si superioare, iarasi recomand micutul E-trex parca se cheama,cu preturi mici si performante bune.in schimb lipsesc multe, multe functii, ecranul este mic si rezolutia la fel,dar te ajuta si scoate din caca fara probleme- pretul este 350-500 lei in functie de unde-l gasesti.

 

Asadar, daca vorbim de Grmin,este super Ok sa ai orice aparat, depinde de Buget si de moft.Si foarte adevara ca cu cit este mai scump este mai ok....

 

PS: pt comparatii greutati,volume,calitati,optiuni si cartofi prajiti cauta direct pe site oficial specificatia ce te intereseaza.

 

In rest topicul poate fi fara sfirsit pt ca fiecare o sa-si laude jucaria.-Am mers cu CSX la concursuri, am avut E-trex pentru mine pt bici,barca si tekking si l-am schimbat cu un Dakota 20--minus la ecran si zicese la semnal fata de CSX dar mai mic,mai usor si mai ergonomic fata de asta-nu am simtit lipsa semnalului,dupa ce ia satelitii il bag in buzunar si nu a pierdut semnalul niciodata,indiferent de vagauna..... fata de micutul E-trex are calendar cu pescuit,aplicatii multiple,calcul de arii,calendar pescuit si vinatoare,card 8 g....depinde ce vrei, cauti si bugetezi.ce-i bun pt mine sigur nu-i bun si pentru altii de obicei...

 

LE ca vad ca s-au mai scris intre timp posturi: cititi cu atentie primul post....omul vrea utilizai multiple,offfroad, TREKKING,iesit cu cainele pe coclauri....cine dreak iese la trekking ca chinezul cu tableta?

Am tableta i-pad 4. cartele de date Cosmote si vodafone. nu face ce face Garminul niciodata.plus ca daca nu ai semnal esti pa-pa. combinate dau solutia maxima in offroad. la TREKKING insa , as vrea sa va vad cu telefonul Android in mina si cu incarcatorul solar prins de rucsac....:ha::ha:

 

 

Frumos spus pana in momentu de fata

E foarte corect ce spui dar cum si bine zici caut un GPS kompact sa fie bun si bun

E ok ca se merge pe tablete ceea ce pt concursuri sigur e foarte tare ca ai ecran mare dar nu ecranul e totul

Eu ma gândeam la ceva de genu

1.garmin csx

2.garmin Dakota

3.garmin Colorado

4.golf 9 TDI cu cardan elastic :-)))

Si asa mai departe

Stiu si cred ca e cam greu sa se facă exact ceva de genu dar dupa multe posturi cred ca un moderator sau doi sau Cati vor :-)) sa pună la cap asa un top

Părerea mea , poate exagerez dar mi se pare cel mai rezonabil si cel mai frumos de vazut in general , iar ca criteriu de baza cred ca cel mai bine ar fi modelul nu bani care tre săi dai pe el

Editat de romihd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

Frumos spus pana in momentu de fata

E foarte corect ce spui dar cum si bine zici caut un GPS kompact sa fie bun si bun

E ok ca se merge pe tablete ceea ce pt concursuri sigur e foarte tare ca ai ecran mare dar nu ecranul e totul

Eu ma gândeam la ceva de genu

1.garmin csx

2.garmin Dakota

3.garmin Colorado

4.golf 9 TDI cu cardan elastic :-)))

Si asa mai departe

Stiu si cred ca e cam greu sa se facă exact ceva de genu dar dupa multe posturi cred ca un moderator sau doi sau Cati vor :-)) sa pună la cap asa un top

Părerea mea , poate exagerez dar mi se pare cel mai rezonabil si cel mai frumos de vazut in general , iar ca criteriu de baza cred ca cel mai bine ar fi modelul nu bani care tre săi dai pe el

 

CSX era modelul 60 CSX care a fost upgradat cu gama 62: 62, 62S, 62ST, 62STC. Gama 62 are display color, un receptor de foarte mare sensibilitate si antena tip quad helix, ceea ce face sa aiba semnal in locuri foarte ecranate, fara sa fie nevoie de antena exterioara; exista si antena de parbriz care se poate atasa cand stai in masina. Functioneaza cu baterii AA care tin toata ziua fara probleme.

 

62 este modelul basic, pe cand 62S are in plus busola electronica compensata in 3 axe, altimetru barometric, transfer de date wireless. Este varianta optima performante / pret, zic eu. Costa circa 1700 Ron, TVA inclus, cu softul Romania Digitala instalat.

Cele cu T vin cu harta Europei preincarcata iar 62 STC are si camera foto de 5 Mega.

 

Varianta de top este Montana 650, care are display tip touchscreen si o multime de functii; bineinteles si pretul este pe masura: 2500 Ron, cu softul Romania Digitala instalat.

 

IPad-ul are avantajul dimensiunii mari si al faptului ca este touchscreen, ca poti butona mai repede waypoint-uri, ca poti folosi usor trackurile salvate- este optim pentru cei care organizeaza concursuri. Are dezavantajul faptului ca trebuie sa-l alimentezi continuu, altfel nu te tine decat cateva ore. Trebuie sa ai minim IPad 3, ca sa aiba receptor GPS incorporat. Mini IPad-ul este mai mic, dar tine mai mult bateria.

 

Garmin-ul este portabil, il poti folosi non-stop atat timp cat ai baterii de schimb la tine. In offroad este mult mai rezistent si mai etans la ploaie.

 

Mai multe informatii despre seria 62 sau Montana gasiti aici: http://shop.gtcauto.ro/echipamente-competitii/sisteme-gps

Editat de RazvanGTC

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

Confirm majoritatea parerilor spuse pana acum ("si tu ai dreptate")

Adaug urmatoarea parere: bugetul conteaza cel mai mult.

Daca te gandesti la concurs, clar Ipad plus garmin plus antena externa plus plus plus plus.

Noi avem CSX plus Ipad, plus 276 cu antena externa pe masina de concurs. Am avut si alte combinatii, cu ecrane mai mari mai mici, etc.

Tin CSXul pt ca pot sa plec usor cu el pe langa masina sa caut azimuturile, si pntru ca rezista la ploaie. De asemenea, are semnal bun si poti sa il lasi la arbitri (nu lasi ipad ul :)) )

 

Tinem ipad ul ca sa introducem repede azimuturile si sa vedem pe ecran mare treaba, cu harta in timp real a satelitilor, etc.

 

Daca ignori problema concursului, si doar ai nevoie de orientare, inregistrare etc, sa te intorci pe unde ai plecat, sa gasesti cel mai apropiat sat, smartphone ul bate deja tableta deoarece:

a) il ai deja cu tine

b) are chip ul gps la fel cu tableta

c) DACA NU e iphone (deci e intr-adevar smart choice :oc ), poti sa iti iei o baterie de rezerva cu tine si iti ajunge mai mult de 1 zi pe recording mode :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

Dintre toate aparatele GPS care mi-au trecut prin mana mi-au atras atentia doua:

 

-Garmin 276c cu antena externa

-Garmin 60csx

 

Prima este o scula rara, greu de gasit si destul de scumpa. A doua o mai gasesti doar cu noroc pe piata.

 

Din pacate nu se mai fabrica nici unul si nici altul.

Celelate jucarii, gen Dakota, Colorado nu mi s-au parut nici prea prea si nici foarte foarte.

Lumea vorbeste prin sat ca urmasii 60csx ar fi ca Patrolul nou fara punti rigide. Nu stiu ce sa zic, nu am avut, nu comentez.

 

Acum merg pe o tableta cu GPS, cu harta incarcata ptr a te putea folosi de ea si in lipsa semnalului GSM.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

.., combinat cu un laptop mic care poate fi incarcat in masina.

 

"laptopul mic" nu prea se pupa cu zdranganitul pe bord... daca nu ai un suport deicat si rezistent ptr laptop, nu ai ce sa faci cu el... ca o sa fie greu de folosit de copilot (pune-l sa tasteze ceva in timp ce ii scuturi creierii pe un macadam :grin: ). am un laptop mic cu mine tot timpul (cand ies cu masina pe coclauri) dotat cu receptor GPS, dar ala il folosesc doar ca back-up cand o ia prin papusoi GPS-ul de pe bord, sau cand vreau sa vad harta mai mare, sau alte harti... opresc masina scot laptopul, belesc ochii la harti si info si ce mai am nevoie, imi actualizez traseul pe GPS-ul de pe bord, opresc laptopul si continui.... si ca sa suporte scuturatul prin masina i-am pus SSD in loc de HDD cu platane...ca daca il lasam cu HDD_ul original il schimbam dupa fiecare iesire, sau tot la a2a...

 

daca vorbim de un "tough-book", se schimba treaba, e altceva...asta este facut si gandit (dpdv al ergonomiei) sa fie utilizat in teren in orice conditii si de catre oricine... ai si touchscreen pe langa taste, deci e altceva ...

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

Dintre toate aparatele GPS care mi-au trecut prin mana mi-au atras atentia doua:

 

-Garmin 276c cu antena externa

-Garmin 60csx

 

Prima este o scula rara, greu de gasit si destul de scumpa. A doua o mai gasesti doar cu noroc pe piata.

 

Din pacate nu se mai fabrica nici unul si nici altul.

Celelate jucarii, gen Dakota, Colorado nu mi s-au parut nici prea prea si nici foarte foarte.

Lumea vorbeste prin sat ca urmasii 60csx ar fi ca Patrolul nou fara punti rigide. Nu stiu ce sa zic, nu am avut, nu comentez.

 

Acum merg pe o tableta cu GPS, cu harta incarcata ptr a te putea folosi de ea si in lipsa semnalului GSM.

 

Garmin 60csx s-a inlocuit cu 62s, care face ce facea si 60-ul, doar ca are display color si cateva functii in plus. Ca si receptie este la fel de performant.

 

[ATTACH=CONFIG]202182[/ATTACH]

 

Vezi detalii cu ce stie sa faca aici: http://shop.gtcauto.ro/sisteme-comunicatii-navigatie/garmin?product_id=1292

poza_zoom_produs401.jpg.373551d689d5d100baf700d0ceae9c26.jpg

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

Recomand cu caldura Garmin 60 CSX. L-am folosit pe ghidon atv, in masina pe sosea, la pescuit, in drumetii, a vazut apa, noroi, zapada si buseli la care nu cred ca rezistau multe gps-uri. Antena mare, semnal super, baterii comune AA cu care sta 14-16 ore si alimentare separata la mufa bricheta daca esti cu masina sau atv-ul.

Am varianta cu actualizare de harti gratuita, primesc imediat notificare ca a aparut noua harta si fac upgrade.

 

Are multe butoane si e foarte complex, dar nu se compara asa ceva cu un cacat de smartphone, care daca esti sub un copac mai ramuros tre sa cauti cerul liber ca nu are semnal gps bun si iti da o locatie naspa; unde mai pui ca telefonul destept dupa ce sta 2 ore pe gps nu mai are zeama in baterie.

 

Sunt de parere ca a fost scos din fabricatie pentru ca era prea bun si fiabil si au facut loc variantelor cu touchscreen ca doar suntem intr-o economie de piata si trebuie sa se invarta banul snobilor dornici de gadgeturi noi.

Editat de danutlupu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

Pentru categoria "ceva ieftin si cu ecran mare" eu fosesc cu succes un aparat chinezesc cu WinCE si chipset GPS Atlas VI foarte rapid (de aici). Iesirile mele in teren sunt modeste, de tip "explorare" (ia sa vedem cum e pe-aici, ok, dar pe-aici, oh, shit!, inapoi...) si pana acum s-a descurcat minunat. Am modelul de 7".

I-am pus folie pe ecran si nu imi mai fac probleme cu zgarieturile, a cazut o data cu suport cu tot de pe parbriz (era murdar unde lipisem ventuza) si nu a patit nimic. Deci la rezistenta se comporta decent.

In privinta sistemului de operare cunosc bine de tot Win CE 6 asa ca ma impac minunat cu el. Am modificat ce am vrut in el, am instalat cateva versiuni de igo (merge orice versiune pentru WinCE) si mai ales OziCE. Ozi e imbatabil pe ecran mare. Mi-am facut niste screenuri custom la Ozi si nu ma mai pot desparti de el. Am incercat si diverse chestii "androidice" :wink: si pe smartphone-ul de zi cu zi dar nu mi se pare cine stie ce. Ozi + WinCE rocks! Pana acum foloseam un PDA FS Loox 720, apoi 560, dar ecranul incepe sa nu-mi mai ajunga.

Asadar pe langa "aromele" marca Garmin, mai merge cateodata si cate ceva low-cost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

Intreb si eu deoarece nu stiu:

 

cand vine vorba de tablete sau smart phone folosit pe post de gps avem nevoie de conectare interenet permanenta sau semnalul gps inclusiv harta functioneaza fara? :grin:

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

Eu tocmai m-am intors de la Cupa Antenelor unde in cele 3 utilaje din echipa noastra am avut 9 device-uri de inregistrat trackul (2 ipaduri, 60 CSX, 62 CSX, un garmin ceva mai vechi, 2 iphone, un Galaxy S4 si o chinezarie). Dupa 48 de ore de concurs, am tras urmatoarea concluzie:

 

Garmin 60 si 62 nu au avut pierdere de semnal semnificative dar trebuie sa stai cu ochii pe ele sa nu termine bateria sau memoria (60-ul de ex. s-a inchis dupa vreo 20 de ore fara sa dea vreun semn inainte).

 

Ipadurile sunt foarte bune pentru orientarea "live" (ecran mare) dar sunt energofage si au avut pierderi de semnal GPS semnificative

 

Iphone-urile au avut de asemenea pierderi de semnal GPS

 

S4-ul nu a avut pierderi de semnal (probabil datorita Glonass). Are insa nevoie de incarcare permanenta, altfel consumi bateria in 7-8 ore.

 

Chinezaria a avut pierderi de semnal, avantaj la bateria (a tinut 35 de ore fara incarcare)

 

Seara am avut o disputa interesanta legata de sensibilitatea aparatelor, majoritatea considerand ca aparatele dedicate (gen Garmin) au semnal mult mai bun fata de smartphone-uri& tablete. Intrucat sunt posesorul unui S4, garmin 60 csx si garmin Oregon am avut ocazia sa le testez pe toate 3 si concluzia mea este ca S4 se bate de la egal la egal cu aparatele dedicate. Ca si dovada am activat GPS-ul Samsungului in interiorul hotelului, cu aparatul pus pe "mod avion" si cartela GSM scoasa (ca sa nu fie utilizat A-GPS). Aparatul a vazut 7 sateliti dupa approx. 2 minute (aplicatia Status GPS).

  • Like 1
Am fost in :lr cu :old ca :dr1. A fost :ih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

 

Ipadurile sunt foarte bune pentru orientarea "live" (ecran mare) dar sunt energofage si au avut pierderi de semnal GPS semnificative

 

 

Eu am testat pe acelasi traseu un Ipad4 si un Garmin276C. Cu Ipad-ul am avut pierderi de semnal mai putinde decat Garminul.

Eu personal sunt foarte multumit de Ipad4 in combinatie cu softul MotionX si Google Earth.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Top 10 aparate GPS pentru off-road

 

276c este (din pacate) faimos fix pentru aceasta trasatura: lipsa de semnal :)

Clar ipad ul este o solutie mai buna :banana

 

 

Culmea era ca la 276C aveam montata antena externa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare