Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Navigare Garmin pe laptop cu GPS BlueTooth

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Navigare Garmin pe laptop cu GPS BlueTooth

Salut. Ma poate ajuta cineva ?

Vreau sa instalez un soft de la Garmin pe un laptop pe care sa pot incarca harti de GoogleMaps.Softul garmin ar trebui sa-mi permita sa incarc trackuri si sa le urmaresc. Vreau Garmin pentru ca trackurile PE care le primesc sunt facute cu Garmin si pe alte deviceuri cum ar fi tablete cu android sau Ipad nu sunt redate f bine(in loc de curbe imi apar segmente de linii drepte), ceea ce ma incurca la mers. Mentionez ca am un Toughbook cu win7 imperecheat cu un receptor gps Nokia si cam atat. Din ce am citit aici n-am reusit sa fac nimic .Am intrat si pe un forum dedicat navigatiei cu gps si nici acolo nu este ceva de actualitate care sa functioneze. Tot ce gasesc sunt postari de prin 2009-2011 care nu mai au legatura cu realitatea.

Multumesc anticipat.
    Ultima editare de Astral; 22.dec.2015, 23:45.
    Dacia 500 Lastun(Pt showuri TV)
    Mercedes-Benz B200 CDI(Pentru nevasta)
    Nissan Patrol Y60

Comentariu

cu ajutorul aplicației GarminBaseCamp poți transforma trackurile în format kml sau kmz, depinde de ce preferi să folosești
      www.calauzaoffroad.ro/

Comentariu

Postat în original de dacuBurebista Vezi post
        cu ajutorul aplicației GarminBaseCamp poți transforma trackurile în format kml sau kmz, depinde de ce preferi să folosești
        Multumesc ! Daca ma poti ajuta si pana a avea basecamp functional si legat de un receptor gps extern te rog s-o faci.
        Nissan Patrol Y60

Comentariu

Base Camp il descarci de pe site de la Garmin (shop-downloads). E free.

Comentariu

In schimb din cate stiu eu nu vei putem naviga pe base camp. Pentru asta iti trebuie Garmin mobile PC, dar nu Mai e disponibila pe site...

Comentariu

Am facut tot ce scrie aici, in primul post. Cand vreau sa configurez nRoute imi apare o fereastra care-mi spune ca nu poate gasi nicio Mapsource products si gata . Nush de ce. Am incercat ce scrie in primul post si cu MapSource si cu Basecamp. Acelasi rezultat. De navigat nu stiu inca daca pot . Trebuie sa mearga toate si dupa mai vedem.
              Nissan Patrol Y60

Comentariu

ai incercat si ceva mai simplu de folosit?

Galileo - o aplicație super buna pentru orice telefon mobil sau tabletă
                www.calauzaoffroad.ro/

Comentariu

Postat în original de dacuBurebista Vezi post
                  ai incercat si ceva mai simplu de folosit?

Galileo - o aplicație super buna pentru orice telefon mobil sau tabletă
                  Folosesc si Orux pt Android si MotionX pt Ipad dar vreau Garmin pe laptop.Ambele ofera destul de multe. Vreau Garmin pe laptop nu ca un moft ci pentru ca navighez dupa tracuri primite, facute cu Garmin. Un track facut cu Garmin suprapus pe un program de navigatie pt Android sau Ios nu imi ofera finetea detaliilor de care am nevoie. Mai exact ,curbele sunt facute din segmente de linie dreapta ,ceea ce ma incurca f tare.
                  Nissan Patrol Y60

Comentariu

acolo nu știu să te îndrum...

(și eu mai găsesc trackuri făcute cu garmin, dar după ce le convertesc se deschid foarte bine cu google earth, galileo, map+ ori cine știe ce alte aplicații)
                    www.calauzaoffroad.ro/

Comentariu

Am reusit sa fac nRoute sa merga cu receptor GPS extern pe bluetooth, cu o harta a Romaniei (de Garmin)oarecare gasita pe net.Stie cineva daca exista posibilitatea sa descarc harti de google maps si sa le folosesc pe nRoute? Daca fac si asta am rezolvat problema .Daca mai e cineva curios sa-si configureze laptopul cum am facut eu il rog sa-mi scrie aici si-l ajut. Indicatiile din primul post sunt destul de vechi , incomplete si mie nu mi-au functionat(poate atunci functionau, nu acuz pe nimeni de nimic)
                      Nissan Patrol Y60

Comentariu

Procesare...
                      X

Sqreen | Runtime Application Protection