Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Google Earth in Mobac


adi200100

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Google Earth in Mobac

 

Vedeti ca google are data deja in teste la utilizatori noua versiune de Google Earth. Eu am facut cerere si am primit invitatie. Din primele sapaturi pot sa spun ca acum folosesc alte servere pt. imagini, dar nu ma asteptam ca asa de reprede sa le opreasca pe cele existente. Trebuie verificat.

 

Daca ai Firefox iti recomand sa instalezi Firebug si sa vezi un pic de unde incarca imaginile - si , daca te pricepi, sa modifici fisierul de configurare pt. Google Earth in Mobac.

Editat de stane

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google Earth in Mobac

 

si , daca te pricepi, sa modifici fisierul de configurare pt. Google Earth in Mobac.

 

nu ma pricep... :((

Editat de stane

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google Earth in Mobac

 

nu ma pricep... :((

 

Ok, am sa incerc in cursul saptamanii asteia sa pun eu fisierul de configurare de la mobac, care sa foloseasca noile servere google.

Editat de stane

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google Earth in Mobac

 

Ok, am sa incerc in cursul saptamanii asteia sa pun eu fisierul de configurare de la mobac, care sa foloseasca noile servere google.

 

 

am depistat unde sunt definite serverele de ge.

poti te rog sa-mi dai url-urile noilor servere? multumesc.

Editat de stane

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google Earth in Mobac

 

am depistat unde sunt definite serverele de ge.

poti te rog sa-mi dai url-urile noilor servere? multumesc.

 

Salut,

 

Pun direct fisierul care merge acum la mine cu Google Maps.

Custom Google Maps Overlay 06.2013.xml.zip - trebuie dezarhivat si pus in folderul mapsources din MobAC.

 

Am inceput si am facut carioajele (selectiile de atlas) pentru harta RO pe aproape toate nivelurile de zoom. Vreau sa o dau jos toata. Daca o are deja cineva - va rog sa imi spuneti si mie ca sa nu lucrez degeaba.

 

:h5

Sorin

Editat de stane
  • Like 1

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google Earth in Mobac

 

Merci , acum merge..... dar este doar Google hibride.... ma obisnuisem cu fisierul *.jar in care apar toate (terain, earth, hybride....). Oricum decat deloc e bine si asa mai ales la ce folosesc eu.

Inca odata multumiri.

Editat de stane

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google Earth in Mobac

 

Merci , acum merge..... dar este doar Google hibride.... ma obisnuisem cu fisierul *.jar in care apar toate (terain, earth, hybride....). Oricum decat deloc e bine si asa mai ales la ce folosesc eu.

Inca odata multumiri.

 

Am sa incerc sa fac sa mearga si varianta asta.

:h5

Editat de stane

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google Earth in Mobac

 

Ideea asta mi s-a parut dintotdeauna buna, deci clar aici suntem pe aceeasi lungime de unda :h5. Ca drept dovada eu mi-am facut intotdeauna trackurile publice pe acest forum, trackuri ce au fost insotite de explicatii si filmari pe alocuri. Mi-ar placea prin urmare sa intru in posesia unor trackuri publicate de tine pentru a-mi largi colectia.

 

Unde le-as putea gasi? Pe gpsies unde am mai postat si eu, pe opencyclemap sau openstreetmap ca aici pe forum nu gasesc nimic?

 

Multumesc :h5

 

DIn pacate pana acum nu m-a dus memeaca sa pastrez trackurile... ca nu m-a dus; mergeam si eu dupa militara, cu gps mouse (holux) ma orientam si aia era. De'acum incolo insa schimbam holux cu garmin si-l setam sa inregistreze la 5 metri; salvam track-ul dupa care il dam omuletului sa updateze hartile.

 

O zi buna.

PS: Multumesc pt hint-urile gpsies, opencyclemap si openstreetmap... ca nici de ele nu stiam.:tk

Editat de stane
Toyota LJ 70. ( tot in RK... dar ne apropiem .... )
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google Earth in Mobac

 

mergeam si eu dupa militara, cu gps mouse (holux) ma orientam si aia era.

De'acum incolo insa schimbam holux cu garmin si-l setam sa inregistreze la 5 metri;

salvam track-ul dupa care il dam omuletului sa updateze hartile.

 

 

ozi explorer salveza trackuri. trebuie doar sa-i activezi optiunea din MovingMap/Log Track to File

 

parerea mea este ca te complici cu un toughbook.

un gps/pna cu ecran mai mare de 7 inch este suficient si mult mai ergonomic de folosit.

Editat de stane

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google Earth in Mobac

 

Salut,

 

Am avut timp sa periez un pic fisierele de confgurare pentru MOBAC. Arhiva contine acum toate variantele pentru Google Maps (simple map, terrain si satellite):

Custom Google Maps.zip

 

Stima,

Sorin

Editat de stane
  • Like 1

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google Earth in Mobac

 

ozi explorer salveza trackuri. trebuie doar sa-i activezi optiunea din MovingMap/Log Track to File

 

parerea mea este ca te complici cu un toughbook.

un gps/pna cu ecran mai mare de 7 inch este suficient si mult mai ergonomic de folosit.

 

Raman la idea ca tb sa ne vedem; iar imi dai tema de casa :cr3:cr3:cr3

Editat de stane
Toyota LJ 70. ( tot in RK... dar ne apropiem .... )
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Romania 1:25 000- Proiectul OpenGIS

 

In primul rand multumesc @v1tara pentru fisierele pt Mobac.

 

Am 2 intrebari:

1.Goagal map are ceva limita de download pe zi? Am reusit sa iau ceva dar tot ma blocheaza trebuie sa stau vreo 2 zile apoi ma lasa sa mai iau putin...

Nu am patit asa cu hartile de la microsoft.

2.La voi se vede ceva diferenta intre zoom 17-18 si 20? Ca mie imi pare ca 20 e doar 17 sau 18 marit artificial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google Earth in Mobac

 

In primul rand multumesc @v1tara pentru fisierele pt Mobac.

 

Am 2 intrebari:

1.Goagal map are ceva limita de download pe zi? Am reusit sa iau ceva dar tot ma blocheaza trebuie sa stau vreo 2 zile apoi ma lasa sa mai iau putin...

Nu am patit asa cu hartile de la microsoft.

2.La voi se vede ceva diferenta intre zoom 17-18 si 20? Ca mie imi pare ca 20 e doar 17 sau 18 marit artificial.

 

Salut,

 

Cu cea mai mare placere.

1. Da, are. Nu mai stiu exact cat, dar daca ai IP dinamic, poti sa scapi de constrangerea de doua zile. Eu am facut un script care apela pagina de setup a router-ului si ii dadea reset automat dupa o perioada de timp. Primind alta adresa IP, google nu mai poate sa aplice constrangerea pt. ca i se pare ca este alt utilizator.

2. In unele zone se vede diferenta. Mai ales la periferia orașelor. Altele sunt, intr-adevar, marite artificial.

 

Sorin

Editat de Kibitz

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google Earth in Mobac

 

Am deschis un topic pentru ca subiectul e de interes si n-are legatura cu harta 25:000.

Imageria Google s-a actualizat in multe zone la nivelul anului acesta. Practic o captura din Google poate inlocui orice harta topo.

Mobac este un utilitar bun. M-am jucat putin cu el dar mi se pare ciudat. N-am reusit cu nivelele de zumare.

Rog pe utilizatorii lui sa faca un tutorial.

Editat de stane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Pe scurt:

1. Map source: google maps din fisierele de mai sus

2. Zoom levels: se bifeaza nivelele de zoom dorite (eu am folosit 17 pentru detalii si 15 sa se vada si denumirea localitatilor)

3. Atlas content: New - se alege denumirea dorita si tipul de fisiere ce se vor crea - se alege in functie de software-ul folosit la navigare

Selectezi cu mouse-ul zona de interes, la nume completezi...numele pe care il vrei pentru zona respectiva, apoi Add selection.

Aici fac o mica paranteza: la Settings>Map size se selecteaza dimensiunea fisierelor ce vor fi create. Eu folosesc ozi si la crearea atlasului am ales map+png. La dimensiune de 5000 face fisiere .png in jur de 50MB iar dupa convertire in ozfx3 ajung la 10-15MB, la 10000 face .png de aprox 200MB. La settings>Directories alegi unde sa le salveze. Inchid paranteza.

4. Saved profiles: scrii numele proiectului (ex. RO Gmap) si Save. Acesta va salva numele atlasului si selectiile de zone alese.

5. Create atlas: va downloada inaginile pentru zona selectata la nivelurile de zoom dorite.

 

Acum sa zicem ca ai selectat o zona (ex. Dobrogea), ai scris numele la Atlas content>Name si ai dat Add selection. Se da click dreapta pe denumirea atlasului si se alege Display selected areas. Pe harta va aparea zona selectata impartita in harti de dimensiunea aleasa la Settings. Dupa aceea selectezi cu mouse-ul zona adiacenta Atlas content>Name___>Add Selection. Recomand ca zonele selectate sa fie in jur de 100 pe 100 Km (explic mai jos). Dupa selectia zonelor dorite se da Save de la Saved profiles.

De ce 100 pe 100 km? Pentru ca google va bloca download-ul cand se prinde si sa nu o iei de la inceput cu o zona foarte mare. Problema se rezolva prin resetarea conexiunii internet daca e IP dinamic daca nu...nu stiu. La zona mai mica ai mai mult de lucru la selectii.

 

Sa zicem ca ai un profil denumit XXXX, ce contine un atlas denumit YYYY si selectiile Dobrogea, Bucuresti, Bacau, Suceava. Ai luat primele 3 zone si vrei sa continui cu a 4-a. Ca sa nu o ia de la inceput cu toate cele 4 zone se pot sterge primele 3 selectii din atlas si se da create atlas. NU se da Save de la Saved profiles.

Daca apoi vrei sa continui selectia zonelor se da Load de la Saved profiles pentru profilul creat si vor aparea din nou pe harta toate zonele create deja si vezi cum sa selectezi urmatoarele zone. Sa zicem ca ai mai selectat 3 zone. Se da save la profil (Saved profiles) si mai apoi se sterg zonele deja downloadate sa ramana doar cele noi. Asa ai un profil care in care poti sa vei toate zonele selectate deja si stii de unde sa continui.

 

Sper ca am reusit sa explic cat de cat...daca stie cineva o metoda mai eficienta il rog sa posteze.

 

Cristi.

 

L.E. Banuiesc ca sunt mai multi care iau acum aceste imagini Gmap. Daca am colabora banuiesc ca s-ar putea face un profil pentru toata RO cu harti de dimensiune acceptabila si daca fiecare ar lua zona lui am putea sa facem o imagine Ro la mai multe nivele de zoom. Eu am M-tii Apuseni si inca putin din vest la zoom 17 (map size 5000) si s-au adunat cam 50 GB, daca mai iau si zoom 18-19 o sa se adune peste 100GB. In acest timp presupun ca si altcineva ia aceeasi zona...poate chiar la acelasi zoom...

Editat de ghitavsl
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Salut,

 

Pe multe zone montane putin populate nivelul oferit google este 16. Sunt unele portiuni de interes mai mare care au si 17. Nivelele 18,19 exista doar in marile orase, principalele drumuri. Deci mai mult de 17 nu trebuie selectat.

De la nivel la nivel creste de 4 ori cantitatea de informatii. Daca ai la 17 ~ 40 GB => 18 ~ 160 GB => 19 => 640 GB.

 

Cum putem sa transferam o cantitate de ~100-200-300 GB daca nu suntem din acelasi oras? :grin:

 

Bafta,

mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Eu pot sa pun la bataie un server web pe care sa stocam toata harta Ro la toate nivelurile de zoom, in acelasi format pe care il are si google maps sau informat mobac tiles.

 

Ce ziceti, o dam jos toata? Am mai spus ca am deja pregatite atlasele pana la zoom 14 parca, astfel incat zonele selectate sa urmareasca granitele Romaniei.

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

V1TARA, vorbim pe marti-miercuri pe PM sa-mi zici cum facem.

Maine plec si eu la plimbare in jud. HD, si o sa testez prima data cum se vede in teren.

 

grid_numbers_dots.thumb.jpg.965e6069c7e36ce82fa1a8274fa1e787.jpg

 

Eu am nivelul 11-17 din patratele cu punctulet rosu. Pana acum sunt 250 gb, estimez un 300 lejer pentru toate sursele in mobac. Eu le-am exportat pe patratele in format oruxmaps, o aplicatie pentru android(hartile mi-au iesit la jumate din volumul surselor ca spatiu).

 

Bafta,

mihai

Editat de misca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Din ce am testat eu, cred ca nivelul 15 e satisfacator pentru a naviga pe munte. Sunt zone neacoperite de imagerie,altele sunt din 2002.Daca apasati butonul history din Earth le puteti vedea.

GHistory_resize.jpg.f447153673d2205e71a7d8d96aad992e.jpg

Sa faci atlasul romaniei cred ca e munca inutila. Suprafata mare fara interes turistic.

 

A incercat cineva sa faca atlas in format Garmin custom maps si sa-l puna pe gps? Daca da, spuneti setarile.

Eu n-am la indemana un Garmin si imi amintesc ca suporta tiles pana la 1mb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Eu folosesc Garmin dar titles-urile le transform intr-un fisier *.jnx cu mobac2jnx. Eu consider ca e cea mai mare realizare cu un Garmin..... dezavantajul e ca trebuie hack-uit aparatul ca sa accepte jnx.... iar cei ce il au in garantie nu cred ca o sa accepte.

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Cum setezi ca pentru atlasul Ozi sa-ti faca harti(imagini) format jpg.

M-am poticnit cand am vrut sa convertesc in oxfx3. Programul meu Img2ozf, versiunea 3.03 nu converteste png(spune ca nu gaseste lpng.ddl)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Nu folosesc ozi dar am facut acum o proba si a mers......adica am ales atlas oziexplorer (png&map) si dupa cu img2ozf v.3.16a (asta am gasit-o pe calc, probabil ca de mult am incercat ceva) si a mers....asta daca e ce am inteles ca nu merge. trimit pe mail varianta mea.

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Nu folosesc ozi dar am facut acum o proba si a mers......adica am ales atlas oziexplorer (png&map) si dupa cu img2ozf v.3.16a (asta am gasit-o pe calc, probabil ca de mult am incercat ceva) si a mers....asta daca e ce am inteles ca nu merge. trimit pe mail varianta mea.

Astept varianta,multumesc.

Acum pe site-ul Ozi e disponibila v. 3.19 care face fisiere ozf4- incompatibile cu versiunea mea OziCE 2.19

Ar mai fi solutia sa upgradez OziCE(gratis) dar n-am gasit cum s-ar putea face.

Editat de stane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare