Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Harta, atlas Romania "pe hartie"


rockshox

Postări Recomandate

Pe langa navigatia dedicata si GPS pe telefon as dori si o harta/atlas rutier intr-un format cat mai recent si detaliat (in jur de 1:200.000).

De preferat atlas (carte) caci harta plinata cred ca ar fi prea mare la scara respectiva si oricum nu-mi place ideea de a tot impacheta si manevra ditamai hartoaga... s-ar uza mult mai repede in conditii de padure.

 

Pe net am gasit max 1-2 variante asa ca m-am gandit sa aflu si pareri direct de la cei care le au/folosesc... deci, ce sa cumpar?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta, atlas Romania "pe hartie"

 

Personal ti-as recomanda sa te uiti atent prin magazinele benzinariilor. La ora actuala sunt mai multe variante, la scale diferite (si preturi pe masura:grin:). De preferat ar fi sa ai la indemana un termen de comparatie, nu toate beneficiaza de harti corecte si "proaspete"

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta, atlas Romania "pe hartie"

 

Exact asta am observat si eu la cateva atlase... drumuri inexistente sau lipsa unora existente in realitate, denumiri de localitati aiurea, etc. De aceea vreau parerea celor care le folosesc efectiv. Nu vreau neaparat "cartea cartilor", dar sa fie cat mai aproape de realitate. De folosit o sa-l folosesc orientativ, doar ca planificator. De navigat tot pe GPS bag track-ul. :wink:

 

De gasit, am gasit chiar mai detaliat decat are colegul @alexb25: http://www.cartea-ta.ro/carte/romania-mare-atlas-rutier--i12084

Mai vazusem in trecut la cineva un atlas la aceeasi scara, insa de la o alta editura si cu cateva diferente la grafica/detalii/drumuri. Nu-l gasesc acum pe net.

 

Legat de preturile din benzinarii, da, sunt foarte mari, cel putin comparativ cu cele din librarii. O sa iau la picior librariile cand am timp si sa rasfoiesc cateva. Cu atata digitalizare toata ziua buna ziua mi-e dor de mirosul de carte :we

Editat de rockshox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta, atlas Romania "pe hartie"

 

Eu folosesc ca si alternativa la GPS hartile turistice ale zonei in care ma plimb la un moment dat. Sunt destul de exacte, au curbele de nivel, marcajele traseelor turistice, drumuri judetene, comunale, forestiere, au scara 1:30000, 1:40000, 1:60000, 1:70000, etc.

Recomand mai ales cele editate de catre Dimap-Erfatur.

Ca si achizitie a lor, poti incerca in general la magazinele de articole montane, cum ar fi:

 

https://www.mormota.ro/harti-literatura-montana/harti-turistice.html?limit=all

http://www.craimont.ro/harta-munti-bihor-micro-mapper#prettyPhoto

http://www.harta-turistica.ro/index.php?mod=harta&id=22

 

Cateva din aceste harti le am scanate ca si .jpg si le-am incarcat pe telefon (doar ca si foto, dar la nevoie le pot vizualiza cu zoom). Urmeaza sa incerc o calibrare a lor cu OziExplorer pentru GPS.

 

Cred ca aceste harti turistice sunt mult mai detaliate si mai utile (pentru genul de iesiri pe care le facem noi) decat un atlas la scara 1:200000.

0724066100
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta, atlas Romania "pe hartie"

 

Una din cele mai bune harti în format "carte" pt. România, este România Atlas rutier Tempo plus - import, (Linia verde MOL: 0800 8 00665) de la MOL (benzinarie). Scara 1:300.000. Eu îl am din 2006 (tot pe acelasi) si sînt foarte multumit de el. E facut de Cartografia - Expert în harti, Distribuitor unic în Romania S.C. Cartografia - R s.r.l. 520028 Sf. Gheorghe, str. Arany János nr.4, tel/fax: (+40)267 316.260, mobil: (+40) 744 571.035.

 

Asa arata:

 

DSCN5154.thumb.jpg.d381a271717ac0def8cb2024c81d5e25.jpg

Editat de Patrolator

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta, atlas Romania "pe hartie"

 

De la Cartografia am si eu unul cumparat tot din MOL , e chiar OK dar s-a intamplat sa am nevoie odata de el si nu-l aveam la mine asa ca am cumparat inca unul ( care nu e acelasi si nu-mi aduc aminte cine si cum il cheama ) .. si am observat ca unul e mai complet la indexul localitatilor si celalalt sta mai bine la detaliile hartilor , asa ca atunci cand e mai obscura treaba le confruntam si e un pas inainte ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta, atlas Romania "pe hartie"

 

Tot de la Cartografia (sau Cartographia, nu mai stiu exact cum scrie), am si eu, tot 1 : 300.000. Dar in editia mea (2009 parca) am gasit cateva drumuri judetene care erau doar pe harta: ori se infundau in padure, ori ajungeau in santierul unui viitor drum :shock: De asta ii dau numai nota 8... mai caut si eu unul mai corect.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta, atlas Romania "pe hartie"

 

Da, despre cel de la Cartographia era vorba cand spuneam ca am comparat 2 atlase si nu-mi mai aminteam cum ii spune celui de-al doilea. Exact probleme de genul am remarcat si eu.

 

Pana acum as alege intre:

 

Cartographia 2012

1:300.000

http://www.ghidurituristice.com/uploads/Atl-rut-Romania-+41_1361099584.jpg

 

Atlas RO+RM 2013

1:300.000

http://www.adevarulshop.ro/images/products/img_2014052603/55951/normal/all-atlas-rutier-si-turistic-romania-si-republica-moldova-ed-2-244139.jpg

 

Marele Atlas Rutier 2011

1:200.000

http://www.ghidurituristice.com/uploads/Atlas_Romania_1375003863.jpg

 

...ramane sa vad daca se mai gasesc prin librarii (acum cativa ani erau si prin kauflan/auchan). Online foarte putini le mai au pe stoc.

Probleme au toate, dar nu ma supara atata vreme ce nu sunt majore.... INSA atunci cand, spre exemplu, Marele Atlas Rutier 2011 nu are trasata complet Transalpina WTF!... nici chiar asa!

 

Legat de hartile turistice, multumesc de recomandare, le am cam pe toate pe hartie, .jpg si unele chiar calibrate pentru vizualizare Google Earth 3D si chiar OziExplorer. Ideea este de a avea si o harta pe hartie cu care sa stau in brate, seara la foc, si sa ma orientez asa, in mare, sa am o viziune in ansamblu a zonei, mai mult decat imi poate oferi o harta montana de 1:50.000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta, atlas Romania "pe hartie"

 

Posed si eu o Cartografia dintrasta, nu mai retin exact anul, si e departe pana jos la masina, dar este intr-adevar destul de buna si detaliata.

 

Personal imi place si ma declar multumit... Are multe multe drumeaguri si drumusoare mici si teoretic necunoscute, dar care te ajuta in plimbari paduristice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta, atlas Romania "pe hartie"

 

Buuun... pentru moment Marele Atlas Rutier 2011 (cu toate ca este cel mai bun dpdv al nivelului de zoom - 1:200.000) iese din calcul deoarece nu are si obiective turistice. Ca pret, Atlas RO+RM 2013, vad ca este la jumatate fata de Cartographia si chiar cu livrare gratuita la emag. Cred ca o sa-l incerc si o sa revin cu detalii. La 37lei nu poti gasi nimic mai bun, cred eu, iar daca nu-mi place dau cu el in civila si ma risc si la unul Cartographia, ca tot spuneti voi ce sunteti multumiti.

Cand l-oi cumpara revin cu impresii :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta, atlas Romania "pe hartie"

 

Lasandu-ma influentat de ce s-a discutat mai sus, am cumparat "Atlas Romania & Republica Moldova" la 37 lei.

Adevarat ca la 37 lei (cu reducere) nu poti avea ceva mai bun. In plus fata de atlasul mai vechi, cumparat de la Mol acum cativa ani (cel mentionat de @Patrolator), are Republica Moldova, Litoralul Bulgaresc al Marii Negre, Cernauti, Odesa, viitoarele autostrazi precum si cele actuale (bucata intre Sibiu si Sebes nu apare ca fiind terminata). La banii acestia este ok, dar imi mentin parerea ca pentru ce facem noi (offroad, overlanding, etc.) sunt mai folositoare hartile turistice la scara mai mica (1:40000 - 1:70000) si mai detaliate. Oricum acest atlas va avea locul lui in masina de strada, iar cel vechi (la aceeasi scara 1:300000) va merge in Frontera.

279504570_20150223_1258211.thumb.jpg.f9d9e06700a8615195f2e5c71ef280a8.jpg

897769295_20150223_1256431.thumb.jpg.6a13c467e769a232bdb37ba28d2328eb.jpg

Editat de 219CXR
0724066100
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta, atlas Romania "pe hartie"

 

Lasandu-ma influentat de ce s-a discutat mai sus, am cumparat "Atlas Romania & Republica Moldova" la 37 lei.

Adevarat ca la 37 lei (cu reducere) nu poti avea ceva mai bun. In plus fata de atlasul mai vechi, cumparat de la Mol acum cativa ani (cel mentionat de @Patrolator), are Republica Moldova, Litoralul Bulgaresc al Marii Negre, Cernauti, Odesa, viitoarele autostrazi precum si cele actuale (bucata intre Sibiu si Sebes nu apare ca fiind terminata). La banii acestia este ok, dar imi mentin parerea ca pentru ce facem noi (offroad, overlanding, etc.) sunt mai folositoare hartile turistice la scara mai mica (1:40000 - 1:70000) si mai detaliate. Oricum acest atlas va avea locul lui in masina de strada, iar cel vechi (la aceeasi scara 1:300000) va merge in Frontera.

 

La fel am facut si eu, l-am cumparat. Este foarte bun pentru ceea ce vreau eu sa fac cu el (atat in teren cat si rutier).

Dupa cum am mai spus, am tot felul de harti in tot felul de formate (digital si pe hartie), calibrate sau nu, insa acest atlas nu l-am luat pentru navigare offroad ci pentru momentele cand, plecat prin tara, la ture lungi, stand seara la foc sa-mi pot planifica (in linii mari) traseul din urmatoarele zile. Sa gasesc sosele de legatura intre trasee, obiective turistice, localitati pentru aprovizionare. Lucrul acesta este greu de facut pe hartile de care spui tu. Ar trebui sa iau dupa mine toata colectia "Muntii Nostri" si sa le pun cap la cap pe toate ca sa am o privire de ansamblu pentru ce vreau eu sa fac. Si inca ceva: pe acele harti nu-ti prea poti planifica si drumul pana in offroad.... pe mine asta ma interesa mai mult. Pt. navigarea in traseu track-urile pe GPS sunt sfinte.

 

In linii mari este bun, doar ca n-ar fi stricat totusi sa aiba mai multe drumuri forestiere si de creasta. Multe (destul de vechi si, culmea, circulate) lipsesc cu desavarsire. Dar aici ajuta hartile amintite de colegu' @219CXR mai sus.

 

PS: plimbari in natura se fac si la campie, pe litoral sau pe coclauri in zone ce nu apar in nicio colectie de harti montane :wink:

Editat de rockshox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare