Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

STANA DE VALE - ALBAC (fara asfalt)

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• STANA DE VALE - ALBAC (fara asfalt)

Uite cum as pune eu un traseu:
    STANA DE VALE - ALBAC (fara asfalt)
    Lungime : 60km
    Durata : 7-8 ore cu pauze(facut cu 10 masini).
    Dificultate: Medie datorita distantei si unor portiuni bolovanoase si inguste in zona Capu Blagului si Dosu Marsoaiei. Mai sunt crengi joase prin padure. Merge si cu AT-uri.
    In sens invers sau pe ud, gradul de dificultate creste.De asemenea si durata cu 2-3 ore.

Traseul incepe la intrarea in statiune(inainte de poarta de lemn dreapta), urmareste culmea principala a mt. Vladeasa pana in vf.Carligatele(1697m).
    Apoi coboara la cabana Varasoaia,prilej de a vizita Cetatile Radesei, si apoi la cab. Padis.
    In cca 2km se paraseste drumul forestier si se traverseaza peste vf. Batrana la catunul Poiana Calineasa. In scurt timp se ajunge in vf.Clujului. Aici sunt urmatoarele variante:
    -coborare in Garda pe valea Ordancusei sau pe la Ghetarul Scarisoara
    -culme pana in saua Ursoaia de unde se coboara ori in Poiana Horea ori in Matisesti-Horea.
    -continuare peste dl. Dosu Marsoaiei in catunul Costesti si apoi Albac.

By cristane at 2011-01-30
    Am folosit formatul *gpx. ca-mi permite sa inserez si waypointuri cu detalii.In intersectii neclare am cate un punct denumit de ex "dreapta in sus". In cazul de fata, in punctul 07 care inseamna Vf.Clujului, in functie de timp se poate opta pentru o varianta mai scurta.
    Din punctul "08Left" se continua culmea pana in Albac fara nici o dificultate.Am pus varianta dar facuta pe GEarth ca track-ul inregistrat coboara in Horea.

E ceva de munca sa fac o descriere dar daca as fi pus track-ul simplu, tot ar fi trebuit sa dau explicatii unuia eventual interesat.
    Fișiere atașate
    Ultima editare de stane; 30.ian.2011, 18:21.

Re: Nou! Sectiune dedicata postarii de track-uri GPS

Are cineva un track cu traseul Padis-Vladeasa? Ne bate gandul sa organizam o iesire Duminica pe acolo. Multam!

Comentariu

In postul de mai sus e un track: Stana de Vale-Albac.
      Daca nu vreti la Stana-lacul Lesu, In creasta principala,sub vf.Carligatele.Faceti dreapta si coborati in Pasul Prislop de unde spre Rachitele sau Doda Pilii. Nici nu e nevoie de track.Urmati marcajul turistic.

Comentariu

Postat în original de stane Vezi post
        In postul de mai sus e un track: Stana de Vale-Albac.
        Daca nu vreti la Stana-lacul Lesu, In creasta principala,sub vf.Carligatele.Faceti dreapta si coborati in Pasul Prislop de unde spre Rachitele sau Doda Pilii. Nici nu e nevoie de track.Urmati marcajul turistic.
        Multumesc mult! Dupa ce revenim vom avea si track si poze :)

Comentariu

Re: STANA DE VALE - ALBAC (fara asfalt)

Ati mai revenit?

Comentariu

Dupa 6 ani i-ar fi gasit si ISU
            Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul
            NISSAN DRIVER

Comentariu

Mai degraba vreo echipa de 4x4
              Ultima editare de Astral; 06.iun.2017, 23:08. Motiv: VREUN / VREO ....FARA CRATIMA ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865

Comentariu

Procesare...
              X