Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bataie fusta piston.


albinaru

Postări Recomandate

Poblema la masina civila vw 1,4 16 valve. A inceput sa tacane mai mult la rece, la cald se mai atenueaza dar ramane. dupa 2500 ture nu mai aud sau cand reduc. In reprize revine tacanitul .Este ca atunci cand se ating doua metale. Masina merge bine 120 130 km/h, nu fumuie , nu papa ulei, nu pufaie pe la carter. Cat se mai poate merge asa ?
Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Ai schimbat setul motor de curand ?

Sau ai demontat/montat vreun piston ?

De regula axa pistonului este decalata cam 1 mm sau mai mult (in functie de cilindree) spre stanga axei teoretice a cilindrului (camasii) in sens opus celui de rotatie al motorului pentru reducerea cuplului de basculare al pistonului si micsorarea batailor acestuia pe cilindru.

La montaj pistoanele au un ''v'' sau ceva similar stantat pe ele iar varful literei sau al sagetii trebuie sa aiba sensul spre volanta.

Altfel, la turatie mare "bate" fusta pistonului.

bataie.thumb.jpg.d034bb380b037bc8bd4bc1908c0162fa.jpg

Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol, vezi sa nu fie "cazut" pistonul in camasa, din pacate pentru asta trebuie sa desfaci motorul.

Un mecanic cu experienta da jos baia si vede imediat.

Cam rar se poate intampla segmenti rupti si faze d-astea la un vw, dar de cand cu globalizarea nu ne mai miram...

Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe la ce mecanici am fost , mi-au scuipat diagnosticul si au zambit, "asa e toate" 1,4 in 16 v. Mi-au zis sa nu ma streses ca motorul poate merge asa mult si bine. NImeni n-a putut spune cat...
Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as face o segmentare, nu cred ca va merge prea mult asa si e posibil ca "bataia"sa strice si alte componente.

Un set de segmenti si o garnitura de chiulasa nu costa prea mult.

Daca ai si o cheie dinamometrica o poti face in regie proprie, eventual sunt tutoriale pe youtube.

Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare