Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Problema butuc (?)roata fata.

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Problema butuc (?)roata fata.

Masina in cauza Ford Ranger, se incalzea roata din dreptul pasagerului.Am schimbat ghidajul etrierului care era ruginit , apoi pistoanele si garniturile etrierului. Cu etrierul dat jos, am observat ca roata se invarte greu. Acum roata nu se mai incalzeste insa butucul ramane cald, nu fierbinte ca in situatia anterioara. Dupa o proba pe cativa zeci de kilometri de autostrada la 120 km/ora butucul pe partea soferului este rece in schimb cel de pe partea pasagerului este cald. Nu se observa vaselina cursa din rulment, roata nu joaca , nu se aude zgomot de rulment. Ce ar putea provoca incalzirea butucului?
    Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!

Daca rulmentul este bun, e prea strans!
    It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

La rulment nu s-a umblat de cand s-a ansamblat masina, in plus, am impresia ca este cilindric, nu se strange.

Comentariu

Mi am luat inima in dinti si am desfacut butucul. Vaselina era alba, ca in prima zi de functionare, acele erau folosite doar pe o treime, oare de ce ? Problema este ca, cu noul rulment, cand strang piulita din capul planetarei nu mai pot sa invart roata. Unde gresesc? Rulmentul a fost presat suficient in lacas.

Comentariu

Rezolvat ! Cu multa rabdare.

Comentariu

Procesare...
          X