Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Se poate amesteca ulei CVA Dexron IID cu Dexron III?


Floriin

Postări Recomandate

Salutari,

 

Pentru ca mi se pare ca la schimbarea vitezelor e mai zgomotoasa si ca am destul timp liber, vreau sa inlocuiesc uleiul din cutia de viteze automata.

 

In ea am Castrol Dexron IID, dar din ce am vorbit cu doi mari onlineri de piese, fie nu se mai produce, fie nu mai este la importator.

 

La procedura de inlocuire standard, daca scot busonul ies numai 5 litri din cei 10, apoi se repeta procedura, dar uleiurile se vor amesteca cu siguranta.

Manualul spune ca pentru inlocuire sau completare pot folosi fie Dexron IID sau Dexron III, as putea sa inteleg ca pot completa cu III unde am avut IID, iar majoritatea opiniilor din diverse forumuri spun ca pot fi amestecate.

 

Puteti sa imi spuneti daca pot sa le amestec fara probleme?

Sau sa pun un Dexron IID de la alt producator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveai mai multe sanse sa primesti raspuns la sectiunea de Land Rover. Presupun ca pt Disco2 ai nevoie, raspunsul e da, orice model superior e compatibil cu cel precedent. Oricum masina a mai trecut prin schimburi asa ca sigur nu mai ai dex IID in ea. Eu il schimb anual, si am folosit tot ce prindeam entry level pe piata, fara probleme. Trebuie sa faci si al doilea schimb dupa cateva sute de km sa se amestece cu cel din convertizor.
If I’m going to hell, I’m going in a Land Rover!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca ma gandeam sa postez la LR, dar am zis ca fiind vorba de ulei, o fi ceva comun, de aceea am pus la Mecanica.

 

Multumesc pentru raspuns, dupa mai multe sapaturi am vazut ca sunt compatibile, asa ca o sa pun linistit Dexron III.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare