Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ulei LSD

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Aditiv Ulei LSD

Cu cate ca postul este un pic mai vechi scriu si aici .
    Exista aditiv pentru LSD . Aditivul este bun in special acolo unde exista deja uzuri usoare .
    ReparatiiCardane.ro
    ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812
    Orange: 0754823618
    Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Comentariu

Re: Ulei LSD

Am pus Ravenol TSG 75W-90 (API GL-4) in cutie si grupuri (am LSD pe spate). Sa inteleg ca nu e ok pt LSD si ar trebui sa il schimb ?

Comentariu

Postat în original de tannu Vezi post
        Am pus Ravenol TSG 75W-90 (API GL-4) in cutie si grupuri (am LSD pe spate). Sa inteleg ca nu e ok pt LSD si ar trebui sa il schimb ?
        85W140 este tipul de ulei special pt LSD.
        Nu e ok faptul ca ai pus ulei normal. Trebuie schimbat.

Comentariu

Sau adaugat aditiv LSD, functioneaza la fel de bine, daca nu chiar mai bine.
          Prea mult timp liber dauneaza mintii si asa odihnite.

Comentariu

Postat în original de Max Vezi post
            85W140 este tipul de ulei special pt LSD.
            Nu e ok faptul ca ai pus ulei normal. Trebuie schimbat.
            S-a notat. Se remediaza situatia :)

Multumesc, Max si Flow.

Comentariu

Un sfat va rog !
              Ridicand o roata pe spate am observat ca merge foarte greu sa o invart cu mana dar se poate. Am ridicat toata puntea si rotile se invart normal dar in aceeasi directie. Am tras concluzia ca am LSD. Acum cateva luni am schimbat toate uleiurile conform cartii tehnice pe care o detin in original. In grup spate am pus 80W 90.
              Ar trebui sa-l schimb cu un ulei LS 85W 140 sau sa respect ce spune cartea ?
              Masina e Kia Retona benzina din 2000 , aceeasi platforma si motorizare Kia Sportage.
              Multumesc !
              Viata se compune din clipele pe care le tii minte nu din cele care au trecut.
              generationx90.com

Comentariu

Dupa atatia ani nu cred ca mai conteaza ...
                Daca e cu LSD se pune ulei cu inducativ LS si GL5.
                4x4MANIA is where we are !!!

Comentariu

Salutare!Ce ulei sa pun intr-un grup LSD de Toyota Hilux Surf 3.0 din 95? 85w140? Ce brand se recomanda? Multumesc!
                  Ultima editare de Emanuel Tifrea; 05.dec.2018, 20:40.

Comentariu

Destul de neclara concluzia totusi...si pentru ca m-am confruntat si eu cu aceasta dilema, imi ingadui sa citez un text clar si limpede:

”Here is a direct quote from an engineer at Eaton; it is several years old now but still just as valid:
                    Automatic Locking Differential Lubricants. [Note from Michael Asmussen, Torque Control Products Division of Eaton Corp.] We recommend the following lubrications for our locking differentials:
                    1)Texaco 2276; Synthetic 75W90; Gm Part # 9986115
                    2)Texaco 9622; Mineral based 80W90; GM Part # 9985290
                    3)Texaco 2080; Synthetic 75W140 (heavy duty applications); GM part # 9985991
                    Note - All of the above lubes are preblended with friction modifier. No additional modifiers are necessary or recommended. As far as other lubes are concerned, any standard GL 5 lube will work, but the units perform optimally with the three listed above.”

Daca inca sunt neclaritati, sa spunem pe nume: chiar daca manualul sugereaza 80W90, in acele vremuri NU EXISTAU si uleiuri semi- sau full sintetice. Iar daca alegeti varianta Heavy Duty 75W140, este cel mai performant ulei LSD al momentului (aceasta reiese din tabelele cu valori de masurare a densitatii, vascozitatii, etc)

Sursa: https://www.bobistheoilguy.com/forum...pics/3142874/2
                    Ultima editare de Endevour; 28.feb.2019, 14:25.
                    “If you want to see Africa bring a Land Cruiser, if you want to meet the people bring a Land Rover”

Comentariu

• Si un film f bun spre exemplificare:

https://www.youtube.com/watch?v=Pg7ia6N9L8Q
                      “If you want to see Africa bring a Land Cruiser, if you want to meet the people bring a Land Rover”

Comentariu

Procesare...
                      X