Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Polish faruri


Tractozaur

Postări Recomandate

Are idee careva de vreun loc unde se polish-eaza faruri in Bucuresti? A facut vreunul dintre voi acest lucru? Rezultate? :grin:

Spre exemplu, la VW Passat din generatia 98-2000, la un moment dat farurile ajung foarte naspa, exteriorul pur si simplu ajunge aproape mat si am inteles ca se poate polish-a si ajunge la fel ca inainte...:y

 

Un exemplu mai jos de inainte si dupa...

 

P.S.

Am vazut ceva pe goagal, prin Fundeni...:wink:

farstanga-ip3_resize.jpg.c5a7ef22af88ffc21fa5dbe7abc4ff96.jpg

farstanga-dpa_resize.jpg.5d745ea60143b7031451a57401fbdc47.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

am facut la un scenic si la parbriz de motoare. ia un smirghel de 1000 , f fin si fa cu apa pana e tot mat si plasticu alb curat , apoi cu pasta m3 de la max mayer cu burete de polishat pus pe un flex cu turatie reglabila. sa nu ti apasat sau mult intr un loc ca arzi plasticu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

Da Yoane, stiu dar eu vreau un caz concret :wink:, cineva care a mai facut undeva :grin: asa ceva si a fost multumit, sa nu ma trezesc pe urma ca ma duc undeva :grin: unde vreun sarac de spalator auto imi prajeste farul cu flexu` :grin: cum zicea white&snow mai sus, si pe urma sa ma faca sa folosesc tehnicile din dotare :ang3:beat:ang2:e:fr:fk2:hw:hm:ang4:sht:ang:ps:fr2:bc:happy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

Salut

Eu le-am facut acum vreo 3 saptamani la Expert Detailing (pe linia lui 41 intre Cora Lujerului si pod Ciurel, pe partea cu lacul) si nu am fost prea multumit. Erau destul de zgariate de praf, pietricele, nisip care la viteza se comporta ca un smirghel. Le-au luat la frecat cu smirghel granulatie fina si apoi cu o pasta si cu peria pe flex, dar cum am zis si mai sus nu au reusit sa le scoata 'ca noi'. Am vazut la un prieten facute foarte bine, am crezut ca a pus unele noi si le avea destul de matuite, dar nu l-am intrebat unde le-a facut (oricum nu e din Bucuresti). Eu am platit 100 Ron pentru operatiune. Am inteles de la cineva ac ar mai fi o metoda, adica da pe ele cu o solutie pe care ulterior o usuca si ar iesi perfect. Asa o fi? Sau e doar imaginatia lui?

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

Cristi, nu stiu daca te ajuta insa cei de la Porsche Bucuresti Nord fac asa ceva - nu stiu insa daca si pentru alte marci decat cele aduse de ei (VW, Audi, Skoda, etc). Nu am facut operatiunea asta la ei (inca), insa din ce arata in showroom - au o portiera expusa acolo polish-ata pe jumatate astfel incat sa vezi diferenta inainte vs dupa - arata destul de bine. Nu cred ca se pune problema la ei sa iti arda farurile, cred ca au destula grija si in caz ca se intampla ceva nasol vor suporta probabil costurile...

 

Insa repet, nu am facut operatiunea la ei, intentionez sa fac asta sper in urmatoarea luna, daca vrei pot sa te anunt cum iese.

 

P.S. Vezi ca operatiunea asta trebuie facuta cu programare inainte, sunt destul de aglomerati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

Am folosit eu Xerapol si dupa o ora de frecat (manual) si multe injuraturi abia am facut cam 20% din suprafata unui singur far. In schimb face minuni pe CD-urile zgariate. Freci putin sie ca nou.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

Salut! Am şi eu aceeaşi problemă la Bora. E din 2002. Farurile sunt foarte mătuite, şi nici cu parbrizul nu prea mă laud. Unii zic că ar putea fi de la spălătorul de faruri, în care se pune, de regulă, alcool. O să încerc şi eu cu un polish, am un prieten care mi-a zis că poate face asta la service-ul lui. Revin cu rezultatele curând, sper.

Mitsubishi Pajero SWB 1993

4D56TD manual Super Select

Volan dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

Eu am fost si le-am facut aici in Suceava la un cumatru de a meu ce are o clinica auto si au iesit f bine. Operatiunea dureaza undeva la 30-45 min. De precizat e ca am vazut ca a folosit vreo 3 tipuri de smirghel . A inceput de la mai aspru pana la 2000 apoi cu pasta de la 3M. Cum a zis si white8snow nu se insista prea mult pe un loc ca intr-adevar se poate topi plasticul. Inca ceva...vedeti ca farurile sa se fi matuit pe dinafara ca daca au avut o problema de ermetica s-au sau ars pe dinauntru ...ei oricum o sa vi le faca, o sa va dea explicatia de ce nu a reusit operatia dar tot o sa va incaseze. PSi ca sa aveti meniul complet ..poate sa va traga un polish si la stopuri...direct cu polish, nu se mai foloseste metoda cu smirghelul.

 

Bafta

Mitsubishi Pajero 2.5 SWB

M 461 - 1977- in constructie...

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

ex: Mitsubishi Pajero 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

Eu am polishat farurile la Pajero anul trecut, au iesit excelent, se vede si in poza, dar minunea a tinut putin... dupa 2-3 luni (si masina sta in garaj 2 saptamani/luna) au inceput sa se matuiasca la loc... momentan le-am lasat asa, eventual mai incerc si in alta parte, atunci mi-am zis ca poate nu a fost lucrarea de calitate...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

Da Yoane, stiu dar eu vreau un caz concret :wink:, cineva care a mai facut undeva :grin: asa ceva si a fost multumit, sa nu ma trezesc pe urma ca ma duc undeva :grin: unde vreun sarac de spalator auto imi prajeste farul cu flexu` :grin: cum zicea white&snow mai sus, si pe urma sa ma faca sa folosesc tehnicile din dotare :ang3:beat:ang2:e:fr:fk2:hw:hm:ang4:sht:ang:ps:fr2:bc:happy

 

sALUT,

SSANGYONG musso si Daewoo musso dupa 1999 au faruri din plastic cu acest problema .... dupa polisat chiar arata si flumineaze mult mai bine.

noi le facem in service al ns dar la orice vopsitoria stia se face asa ceva chiar bine.

maurizio

tel. 0785 366 599 (mauri)

dreamservice2005@yahoo.com

 

Ssangyong Musso 3,2 6 cil 6 trepte sonauto ex dakar

ESTOTE PARATI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

De mers merge, asta e clar, si iese impecabil, zici ca-s noi farurile. Dar cat tine? La mine a tinut foarte putin. Trebuie date cu ceva dupa polishare ca sa se mentina, sau... ???

A facut cineva acum un an - doi de exemplu si sa ne zica daca se mentine?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator nr. 150

Re: Polish faruri

 

Maşina pe care am văzut că s-a făcut operaţiunea e una de tuning la care totul trebuie făcut impecabil, de unde trag concluzia că nu ar trebui să fie probleme. Mai multe detalii nu cunosc însă, îmi pare rău, însă cert e că nu a durat mult deloc. Abia-şi montase capota ce i-am pictat-o şi a doua zi trebuia să plece la o expoziţie de tuning doar că un vopsitor îi gazase un stop pe spate. Nu ştiu dacă a durat 2 minute toată operaţiunea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

Eu am un polish care cica este special pentru asa ceva, asa scrie pe el.Miine o sa ii fac poze cind ajung la munca si le pun(sper sa nu se considere reclama).Am polishat cu el cadranul de la ceasurile de bord ale unui Clio.Masina in cauza a luat-o un amic de la leasing(din aia returnata) si avea cadranul de la ceasuri foarte zgiriat.Cred ca cine a avut-o tinea pe coloana de la volan ceva care se tot plima pe acolo in mers( telefon,tigari, ..nu stiu).

Am folosit o autofiletanta cu acumulatori,suport de mandrina pentru buretele de polishat si burete de polishat(15 RON in spate la Obor), si solutia in cauza.A durat 30-45 de minute dar a iesit brici.Poate dura mai putin dar am facut ce au spus colegii de mai sus sa nu facem.Am insistat intr-un singur loc si l-am ars si a trebuit sa o luam de la capat.

Amicul meu a incercat si la faruri dar merge mai greu.

Ce nu am incercat eu si a incercat un coleg de munca si a dat rezultate sigure, a polishat(Atentie domnu Gidea, Atentie!:ha:)parbrizul si farurile la un Passat ''cocosat'' cu o solutie de polishat marmura sau granitul.Rezultatul a fost incredibil.O sa il intreb ce solutie a folosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

orice far sau stop din plastic poate fi polishat si iese ca nou. eu efectuez aceasta operatiune, cat si alte operatiuni de detailing auto, la spalatorie, contra sumei de 100lei/perechea si ofer garantie 2 ani.

 

daca farurile sunt din sticla, si sunt zgariate sau ingalbenite, oricine va spune ca le scoate, va minte. am incercat toate solutiile din lume si n-am reusit sa fac nimic ca lumea, de care sa fiu, in primul rand, eu multumit.

 

nu stiu daca e voie sa dau adresa sau date de contact, sa nu se considere reclama.

dar daca un moderator considera ca postarea acestor date reprezinta doar solutia la problema unor forumisti, pot da lamuririle necesare.

 

numai bine.

experientia docet.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

Eu as veni maine sa le fac la tine, dar esti prea departe si nici treaba prin Bucuresti nu am! Sa speram ca se gaseste cineva care face operatiunea respectiva si da si garantie, dar cu conditia sa fie mai aproape de Timisoara...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

am o Toyota Avensis pt hore , care are farurile din " plastic" .Cam o data pe an folosesc un polish turcesc care este ffffbun si care , din pacate nu se mai gaseste pe piata. Se polisheaza manual cu doua carpe - cu prima se intinde pasta si se freaca pe toata suprafata pana se usuca si cu a doua (curata) se inlatura pasta uscata. Rezultatul este excelent.La Discovery-ul din semnatura nu se preteaza pt ca are farurile din sticla.Exista insa si un polish pt geamuri. L-am incercat ( nu mai stiu ce marca) insa zgarieturile de la stergatoare am ramas la fel......

 

Bafta la slefuit

LAND ROVER DISCOVERY I 200TDI an 1993 :lr

LAND ROVER DISCOVERY 4 SDVT 3.0 HSE an 2011 - de vanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Polish faruri

 

am facut si fac astfel de operatiune si ot spune ca ies destul de bine

acum fie vorba intre noi....noi nu au cum sa iasa, gaurelel de pietricele nu le scoate decat flacara de la autogen, insa nu despre asta vorbim noi aici.

 

smirghel de 2000 cu apa, frecate destul de mult...pana aproape de matuire....apoi cu flex de polisat, cu polish nanuba, frecate in cateva randuri....si la sfarsit sterse cu benzina...ies ca noi.

 

daca vreti sa va demonstrez....da-ti PM :D

In viata este bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

OMUL DE ONOARE DOAR O VORBA ARE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

Am facut si eu operatiunea asta recent la un mercedes sprinter si rezultatele au fost bune,nu au iesit perfect pt ca sunt matuite si te inteior si in cazul asta nu ai ce sa le faci.Deci atentie daca sunt matuite sau arse pe interior nu prea ai ce sa le mai faci.Legat cu durata de viata am inteles ca sa matuiesc mai repede dar partea buna este ca farurile suporta mai multe polisari.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Polish faruri

 

Eu am polishat farurile la Pajero anul trecut, au iesit excelent, se vede si in poza, dar minunea a tinut putin... dupa 2-3 luni (si masina sta in garaj 2 saptamani/luna) au inceput sa se matuiasca la loc... momentan le-am lasat asa, eventual mai incerc si in alta parte, atunci mi-am zis ca poate nu a fost lucrarea de calitate...

 

Salut,

Dupa operatiunea de polishat se pune o folie de protectie pe far probabil ca ai omis acest lucru si din acest motiv a tinut atat de putin.

Mitsubishi Pajero 3500 v6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare