Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

L200 - Arcuri spate rupte - solutii?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• L200 - Arcuri spate rupte - solutii?

Salutare,
    Am un L200 an 2007 caruia i-am facut o verificare pe partea de mecanica si electrica la reprezentanta.
    Rezultatul e unul lung dar ma opresc la urmatoarele:
    - arcuri spate rupte ambele parti
    - telescoape spate scurse
    - burduf planetara stanga spart
    - bielete directie cu joc si capat de bara cu joc stanga si dreapta
    - pivot brat "snf" (nu am inteles abrevierea) stanga inferior cu burduf rupt
    - brate superioare cu joc in bucse la ambele parti
    - lonjeroane ruginite in zona bratelor inferioare si superioare

Am inteles ca L200 are probleme cu suspensia spate si ca unii au rezolvat-o cu suspensie OME.
    Nu am reusit sa ma lamuresc daca OME e mai bun ca Ironman sau nu iar faptul ca ambele vin cu inaltarea cu 4-5cm a masinii imi ridica temeri legate de amenzi/ITP/RAR.

Intrebarile acum:
    - ce imi recomandati sa repar din cele de mai sus pt un offroad usor/mediu (merg la pescuit) si in ce ordine?
    - pot inlocui arcurile rupte cu ceva compatibil durabil (gen OME/Ironman) fara sa inalt masina?
    - am sau nu probleme cu politia/ITP daca inalt masina cu cei 4-5cm din kiturile de suspensie OME/Ironman?
    - ce-i mai bun: OME sau Ironman pt masina mea, offroad usor/mediu?
    - avand in vedere problemele de mai sus, ce solutii aftermarket am sau ce pareri/recomandari aveti?
    - schimbarile de genul asta trebuiesc facute in sevice-uri omologate RAR? un mecanic 4x4 in Timisoara stiti?:)

Multumesc

Salut.
    ​​​​​​Asa mai pe scurt. OME este peste Ironman, lafel e si pretul.
    poti sa o urci pana nu mai intra in tunel, nu are treaba politia, modificarile le poti face si tu in spatele blocului dar mai bime mergi la service sa nu te chinui.
    Eu in locul tau as schimba cam tot ce ai scris acolo aus, plus o suspensie ironman, daca ai bani OME, asta oemtru ca oricum trebuie sa schimbi foile si telescoapele.
    Ambele suspensii ofera si inaltare de 4-5 cm.
    ps. ii mai pui niste Roti de 31 si rupi dealurile cu ea.

Comentariu

Procesare...
    X