Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce vaselina folositi in cerceii gresabili in functie de tipul de bucse?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ce vaselina folositi in cerceii gresabili in functie de tipul de bucse?

Salutare,

M-am decis intr-un final sa-mi schimb arcurile spate si amortizoarele spate cu unele OME si am ales sa folosesc cercei gresabili.
    Bucsile sunt OME, poliuretan, cel care mi-a montat suspensia spate mi-a zis ca nu se foloseste orice vaselina pt gresarea lor pt ca poate interactiona/ataca bucsa, asa ca am ramas cu ele negresate, el neavand ce trebuie.
    Am cautat pareri, cineva de la GTC mi-a zis ca pot folosi orice vaselina, altcineva de la Ironman mi-a zis ca pt bucse de poliuretan trebuie sa folosesc vaselina siliconica.

Voi ce vaselina folositi?
    Aveti o recomandare si pentru decalimetru/tecalemit (am invatat si cuvine noi cu ocazia asta) respectiv o vaselina ce se preteaza pentru bucsile mele OME?

Va multumesc
    Ultima editare de zander; 27.iun.2020, 09:47.

Dupa o saptamana de stat cu cerceii negresati dupa montare pentru ca n-am gasit vaselina siliconica, dupa multe ore de cautari, telefoane, am gasit informatia ca Ironman4x4 recomanda vaselina pe baza de bisulfura de molibden iar ARB zice: We recommend the use of Tru Blue UHTEP Grease, however this is not available for export. Any high quality automotive grease with a high water washout rating would be recommended.
    Thanks
    ARB

Recomandarea Ironman4x4:
    DOES POLYURETHANE REQUIRE RE-GREASING?

Yes, polyurethane bushes should be re-greased as part of a regular maintenance schedule.

Ironman 4x4 recommend a Molybdenum Disulphide based grease or other grease specified for use with polyurethane.
    Ultima editare de zander; 03.iul.2020, 08:16.

Comentariu

Procesare...
    X