Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Springuit arcuri foi - cine face ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Springuit arcuri foi - cine face ?

Sustin cele de mai sus .
    Ghinionul nu e un factor de luat in calcul ...
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

in conditiile in care la prinderea pe punte se folosesc acelasi tip de bucse de cauciuc, dintre cele doua tipuri de prinderi ale bratelor pe sasiu din imaginile de mai jos care asigura o flexare mai buna?

1.
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	radius_arm_hook.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	56,1 KB 
ID:	885980

Nume:	passsideetxen.jpg 
Mărime:	95,9 KB 
ID:	885984

2.

Nume:	radius_arm_pin.jpg 
Mărime:	28,3 KB 
ID:	885981

Nume:	GRID010501.jpg 
Mărime:	13,2 KB 
ID:	885982

Nume:	radiusarmmount1ot.jpg 
Mărime:	102,0 KB 
ID:	885983
      3x Suzuki Jimny
      1x Suzuki Samurai
      Dacia DoubleCab 4x4

Comentariu

pentru cei ce vor olucrare de calitate recomand firma din brasov am facut arcurile la nissan patrol k160 260 si la ims springuirea se face la rece prin roluire
        Patrol 3,3L

Comentariu

salut , de springuit si de confectionat arcuri lamelare va pot indruma pe stada fizicienilor.
          acolo mi am inaltat eu masina si nu numai, foarte multi prieteni care au masini de transporta marfa au fost multumiti de serviciile celor dupa fizicienilor .
          au bare de otel arc si am inteles ca confectioneaza orice tip de arc ,orice dimensiuni .va pot da nr sefului de atelier 0740069790

Comentariu

In ce masura influenteaza springuirea arcurilor confortul? (inca mai trag sperante ca se poate imbunatati la un Samurai pe arcuri foi ce-mi distruge spatele pe forestier). Mi se pare ca are arcurile pe fata cam drepte. Am cumparat bucsile pentru arcuri si as vrea sa combin schimbarea acestora cu o springuire nu prea extrema, atat cat sa se simta un pic mai confortabila la coclauri. Credeti ca merita?

Nume:	C26461824_3.jpg 
Mărime:	181,3 KB 
ID:	906616 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	C26461824_5.jpg 
Mărime:	176,7 KB 
ID:	906617

Comentariu

Postat în original de mincu_marian Vezi post
              In ce masura influenteaza springuirea arcurilor confortul?
              springluirea arcurilor nu influenteaza conforul. scopul acestei operatii este de a ridica masina pentru a face loc unor anvelope mai mari.

pentru confort se monteaza arcuri de wrangler sau o suspensie pe elicoidale.
              Ultima editare de minitehnicusro; 01.nov.2012, 21:10.
              3x Suzuki Jimny
              1x Suzuki Samurai
              Dacia DoubleCab 4x4

Comentariu

Arcurile fata de Samurai sint aproape drepte din fabica.Daca te apuci sa le springuiesti si sa le "rotunjesti"ca pe cele din spate, o sa ai surpriza sa-ti ramina scurte amorizorele.

Comentariu

Ceea ce nu spune nimeni despre springuire, este ca daca le curbezi mai mult decat au fost de serie, arcul se scurteaza si de aici apar o serie de alte probleme.
                  4x4

Comentariu

Scurtezi distanta intre ocheti si problema principala devine unghiul cerceilor. Cat mai aproape de vertical, cu atat mai putin comfortabila suspensia si cu atat mai putin se articuleaza suspensia.
                    '02 WG CRD - EGR delete
                    '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

Din povestile unor forumisti spanioli, o springuire a arcurilor de Samurai care sa aiba valoarea intre 15-17 cm atat pe fata cat si pe spate sporeste putin conforul si nu implica nicio schimbare gen amortizoare sau furtune de frana. Dimensiunea reprezinta distanta de la orizontala (sol) la centru arcului (curbura maxima) cu arcul pus pe suprafata plana(sol) invers... (cu curbura in jos)

Comentariu

Buna dimineata
                        Nu am parcurs tot topic-ul dar de facut arcuri in mod traditional gasitiin B-dul Fizicienilor gard in gard cu Lidl . Am vazut clar ca omu' stie ce face avand experienta . Nu stiu preturi sau timpi dar merita incercat !
                        ReparatiiCardane.ro
                        ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812
                        Orange: 0754823618
                        Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Comentariu

Topicul a plecat de la " Springuit arcuri foi - cine face ?" , si a deviat in "de ce " si "cum e mai bine" sa le spriguim.Asa ca ar trebui sa specificam si de ce le sprinuim, ca sa primim raspunsuri cit mai exacte:

1.pentru a aduce arcul la forma initiala(cum era el de fabrica)
                          2.pentru a adauga una sau mai multe foi de arc pentru a sustine greutati mai mari
                          3.pentru a le curba mai mult in vederea unei inaltari a masinii

Cam asta stiu eu.Personal am fost cu arcuri la springuit de vre-o 3-4 ori, pentru mai multe tipuri de masini, si in Grivita si in Fizicienilor.De tinut, parca au tinut mai bine arcurile facute in Fizicienilor, dar concluzia nu poate fi relevanta deoarece vorbim de masini diferite, etc.Ce trebuie retinut, este ca pina nu ajungi cu arcul si il desface sa verifice fiecare foaie in parte, nu ai de unde sa te astepti la un pret.pot fi foi fisurate sau mincate de rugina, si abea cind il desfaci vezi ce si cum.

Comentariu

Scurt conspect si ok zic eu .
                            Mare dreptate ca trebuie vazute de respectivii 'doctori ' pentru a sti daca da sau daca nu ?
                            ReparatiiCardane.ro
                            ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812
                            Orange: 0754823618
                            Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Comentariu

Postat în original de gonzo Vezi post
                              Re: Springuit arcuri foi

la o masina au tinut 10 ani pana am vandut-o iar la alta deja le am de 5 ani si nici o rupere
                              Salut, dupa 10 ani revin :) Unde ai springuit? Caut ceva in Bucuresti - Constanta - Pitesti :) Pe acolo am drumuri. Multumesc
                              Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection