Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

OME versus IronMan pentru off road soft/mediu

Adună
Acest topic este închis
X
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• OME versus IronMan pentru off road soft/mediu

Care sunt parerile voastre de experti?

Re: OME vs. Iron Man pt off road soft spre mediu

Postat în original de Tud88 Vezi post
    ...pt off road soft spre mediu...
    Nu sunt expert, dar pt asta iti ajung si suspensiile originale ale masinii. Sau niste amortizoare mai comune. OME si Ironman merita daca le si pui la treaba, adica offroad serios sau ceva incarcaturi mai mari.
    Eu de exemplu am acum Kayaba pe gaz, foarte multumit de ele pt soft si mediu (au vazut ele si mai hard...), dar vreau sa-mi schimb toata suspensia cu una din alea de mai sus, ca sa o mai ridic putin si sa-mi permit o exploatare mai "dura".
    Referitor la versus, nu stiu cine iti va raspunde, Ironman fiind mai putin folosit pe la noi pana acum, si oricum va naste polemici acest versus
    Dar sunt curios si eu ce parere au expertii...

Comentariu

salve

asta e ceva genul Pur sange arab sau Pur sange englez ???
      amandoua sunt TOP

Comentariu

Arcurile OME corodeaza(ruginesc) foarte repede,mult prea repede pentru faima lor . Nu stiu nimic despre IronMan.
        RAV 4 Model Luxury 2018.

Comentariu

OME este clar o suspensie arhicunoscuta si apreciata. Este adevarat ca exista fenomenul prematur de coroziune dar cu toate astea produsele nu isi pierd propietatile tehnice in timp.

IRON MAN este momentan o suspensie necunoscuta si neutilizata in Romania. Abia de anul asta a intrat pe piata romanesca. Vom vedea adevarata ei valoare dupa un an de folosinta. Acum este prematur sa formulam pareri despre dansa.

In ceea ce ma priveste am un kit OME pe HDJ ce cativa ani de care sunt foarte multumit. Am comandat si unul IRON MAN ptr alta masina de-a mea (Isuzu). Sa vedem peste un an ...cum stau lucrurile ...

Nici pe departe nici una si nici alta nu fac parte din gama suspensiilor "top".

Asta este parerea mea de pasionat.
          consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Am avut Ome pe doua Nissan-uri si pot spune ca telescoapele sunt foarte bune dar arcurile trebuie alese cu grija in functie de greutatea masinii ca altfel te transformi intr-o capra de munte.De Ironman nu stiu nimic.
            ARO M461 din '65
            Daca doi oameni iti zic ca esti beat este bine sa te duci sa te culci.

Comentariu

Vind de atatia ani OME si mai de curand Iron Man. Nu vreau sa trag eu concluziile legat de "Versus" dar o sa intervin daca o sa consider ca parerile utilizatorilor necesita un raspuns....

Postat în original de pinti Vezi post
              Am avut Ome pe doua Nissan-uri si pot spune ca telescoapele sunt foarte bune dar arcurile trebuie alese cu grija in functie de greutatea masinii ca altfel te transformi intr-o capra de munte.De Ironman nu stiu nimic.
              Marele avantaj al suspensiilor OME este ca poti alege arcurile fata / spate functie de greutatea adaugata pe masina; daca alegerea se face corect, atunci masina lucreaza perfect!

Postat în original de emanoeladrian Vezi post
              Arcurile OME corodeaza(ruginesc) foarte repede,mult prea repede pentru faima lor . Nu stiu nimic despre IronMan.
              Corodarea este la suprafata, intrucat vopseaua se curata relativ repede... nu influenteaza functionarea lor si nici nu corodeaza in profunzime.
              GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road
              GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro
              razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Comentariu

Re: OME vs. IronMan pt off road soft spre mediu

Citisem pe net la un vs intre astea doua, ca diferenta de pret dintre ele, respectiv pret mai mare la OME, ar rezulta din faptul ca "pe la ei", vopseaua galbena este mai scumpa, iar cum pe amortizoare intra mai multa vopsea (cazul OME) decat pe arcuri (cazul Ironman), in concluzie OME este mai scump decat Ironman...
                N-as fi acordat atata atentie acestei glume (buna, dealtfel), daca n-as fi observat ca odata cu anumite reduceri de pret la OME si trecerea la varianta Nitrocharger Sport, producatorul respectiv a renuntat la culoarea galbena integrala a amortizoarelor sale pentru varianta jumate galben - jumate negru...
                Oare chiar sa fie o legatura intre cantitatea de vopsea galbena si pret?

Comentariu

Postat în original de Optimus Vezi post
                  Citisem pe net la un vs intre astea doua, ca diferenta de pret dintre ele, respectiv pret mai mare la OME, ar rezulta din faptul ca "pe la ei", vopseaua galbena este mai scumpa, iar cum pe amortizoare intra mai multa vopsea (cazul OME) decat pe arcuri (cazul Ironman), in concluzie OME este mai scump decat Ironman...
                  N-as fi acordat atata atentie acestei glume (buna, dealtfel), daca n-as fi observat ca odata cu anumite reduceri de pret la OME si trecerea la varianta Nitrocharger Sport, producatorul respectiv a renuntat la culoarea galbena integrala a amortizoarelor sale pentru varianta jumate galben - jumate negru...
                  Oare chiar sa fie o legatura intre cantitatea de vopsea galbena si pret?
                  Pe net umbla multe prostii dar si multi creduli care chiar cred ce scrie acolo. Asa au ajuns unii sa isi vanda casa si sa dea banii astfel obtinuti unor jmekeri ce le promiteau premii de milioane de euro "virtuale".
                  Daca te uiti mai atent, o sa observi ca OME sunt inca galbene integral si ceea ce zici matali ca e negru, nu e corpul amortizorului ci o protectie de plastic antinoroi.
                  Oricum lucrurile sunt ceva mai complicate in "maruntaiele" telescopului, dar fiecare judeca dupa cum se pricepe, unii dupa miros, eventual culoare.
                  Ultima editare de nissan4x4; 29.nov.2012, 09:52.
                  ing. Luigi PIRSU
                  www.nissan4x4.ro
                  service si tunning NISSAN
                  Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Comentariu

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
                    Pe net umbla multe prostii dar si multi creduli care chiar cred ce scrie acolo.
                    Colegu', faceam si io un "spirit de gluma"... ca tot nu mai misca nimic pe topicul asta...

Comentariu

Domnilor sunteti oameni mari nu copii si cred ca ar trebui sa va comportati ca atare ...Nu cred ca e cazul sa va inflamati. Asta ptr ca nimeni nu are nimic de castigat sau pierdut. Indiferent de varsta sau ocupatie ...toti avem de invatat cate ceva de la ceilalti ... Nimeni nu e detinatorul absolut al tehnicilor supreme ...

Deci hai sa ridicam o minge la fileu destul de sus in ceea ce privesc cele doua suspensii ...

OME - este un lucru probat care clar e/era de calitate. Acum de cand cu fabricutele abroad nici nu stiu ce sa mai cred. Se vinde de ani buni in Europa, respectiv Romania.

IRONMAN - este ceva nou pe piata, neprobat inca in Romania...Deabia peste un an sau poate chiar doi putem sa spunem ca e buna sau rea.

Majoritatea ne luam dupa povestile de pe net, de comparatiile facute de altii ... nu avem momentan alte referinte ...
                      In aceste conditii, din proprie experienta (de montat toti stim sa montam si am montat ambele suspensii) putem spune ca poate exista acum un VS real si tangibil? Eu zic ca nu ...

Morala
                      Vreti sa fim cobai intr-o experienta care poate fi reusita (nimic nu e sigur) punand IRON MAN pe masina la aproape 1/2 la pretul de OME?
                      Unii vor zice ca suntem prea saraci sa experiementam, altii vor spune ca 5500 lei ptr o suspensie OME e mult ...Deci?

Eu am si OME si am si IRONMAN pe masini ... dupa un an ...vedem ...

LE-
                      Nenea Luigi - se presupune ca aici toti facem ce facem de hobby si in egala masura de bunavoie ...Ne intalnim aici ptr ca suntem cu totii pasionati ...si pasiunea e putin sinonima cu placerea ...Nu cred ca e cineva care te obliga sa dai informatii aici! Nu e fair sa solicitam foloase materiale ca am facut un topic pe forum ...Sau ca am dat explicatii despre cum se face una sau cealalta ...Parerea mea ...
                      Ultima editare de Yonutz; 29.nov.2012, 13:38.
                      consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Cand am achizitionat masina Y 61 aveam pe ea amortizoare IronMan, cica erau puse relativ de curand asta a spus cel de la care am luat masina (adica aproximativ de jumatate de an) trecuta prin iarna, am mai prins eu o iarna cu ele si au ruginit cam tare, dupa un an au inceput sa curga unu pe fata si unu pe spate.
                        Am reusit sa le dau cuiva care a zis ca se ocupa de ele si am luat la sh OME, nu am avut absolut nici o problema cu ele si le am eu pe masina de 2 ani si ceva. Da au ruginit si acestea dar vad ca pana acum nu am avut problema cu ele. Arcurile le am tot de la OME si sunt f ruginite dar nu am avut absolut nici o problema cu ele.

Comentariu

Postat în original de patriciu Vezi post
                          amandoua sunt TOP
                          Nici unul dintre cele doua branduri nu sunt TOP. Am avut pe masina si Ironman (nu sunt chiar noi pe piata, inainte de actualul importator a existat un altul) si am avut si OME. Le-am folosit destul de hardcore. Ironman au curs dupa vreo doua luni si le-am aruncat direct la gunoi, OME nu au curs dar dupa vreo cateva luni de folosire mergeam 10 minute cu masina dupa care se incalzeau si isi pierdeau proprietatea de a amortiza. Am avut OME pe masina la o tura facuta la inceputul anului asta in Sahara si era imposibil sa mergi pe acele drumuri de pamant sau "piste" cum se numesc pe acolo.
                          Despre arcurile care vin in kit-ul de suspensie, Ironman iti ofera o singura posibilitate si mi s-au parut foarte moi la OME poti alege din 2 standarde, unele care sunt foarte moi si altele care sunt extrem de moi...
                          alea, alea, piesele.....

Comentariu

am scris mai devreme p-acilea dar s-a pierdut cumva

pt. ironman4x4, prescurtat: pot fi un client bun, ai curaj sa facem un test?
                            am cumparat masina cu OME full instalat, setata bestial, nu stiu cum a mers cu masina fostul proprietar (bullbar), am mai dat si eu ocazional in cate o hartoapa din 2009 incoace gasesti ceva material video p'aici
                            intentionez sa schimb amortizoarele, stg. fata a cam curs.
                            dai un set de proba, si iti spun dupa 2 luni cat de bune sunt?
                            Ultima editare de giorgel; 03.dec.2012, 00:41.
                            Cînd te-ai nascut, tu ai plîns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Comentariu

Postat în original de Yonutz
                              Punctul tau de vedere este extrem de subiectiv. Si e oarecum normal.
                              Indiferent cum merge propietarul cu masina ...garantia e garantie!

Cum ti-am mai spus ...peste un an vorbim fie cu marfa pe masa fie cu ea pe masini ...
                              Aici nu e vorba de garantie, ci de informatia furnizata de fostul proprietar al masinii cum ca suspensia era noua, poate si masina era noua.... si nici nu a facut ofroad....adica nu ar trebui sa avem macar o urma de indoiala in ceea ce spune cineva care ne vinde o masina ?

Ref garantie era topicul urmator si chiar asa, acel "importator" ce a facut cu garantia?

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection