Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce NU trebuie sa ii faci unui troliu.

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Ce NU trebuie sa ii faci unui troliu.

Daca nu va suparati as mai avea cateva intrebari referitoare la intretinerea unui troliu, respective a cablului de otel.

Pentru troliu sincer nu am auzit pe nimeni sa zica ce intretinere se recomanda periodic.
    Exceptie ce scrie in manual verificare lunara minim 1 data prin scoaterea cablului si reintroducere.
    Din postarile anterioare, verificarea releului sau a releelor din cutie - cam la ce interval de timp?

Pentru cablu am mai fost sfatuit de catre unii ca periodic sa-l scot prin derulare, sa-l spal/sterg de noroi/mizerii si cand il rulez in interior sa-l trec printr-o carpa cu vaselina (in postarile anterioare se spune numai ulei), astfel ii lasa o pelicula subtire care-l protejeaza.
    O alta recomadate (nu stiu daca si OK) - sa-l dau cu o vopsea/grund negru, care-l protejeaza si la fel periodic trecut prin carpa cu vaselina/ulei.

Acuma ca este vaselina sau ulei banuiesc ca tot va strange praf si mizerii, dar periodic se va repeat operatia.

Multumesc anticipat
    Ultima editare de Adi BV; 29.iul.2014, 21:43.

Comentariu

eu pe al meu o sa-l dau cu alifie de aia neagra i scarboasa...cu care ung cei de la teleferic cablul tractor si pe cel de sustinere

daca e buna la ei...musai sa merga si la al meu

Comentariu

vaselina va stringe praf si pietricele mai fine. daca ai fire slabite/bucle si iti intra o pietricica acolo, va lucra, mai ales cind stringi cablul in sarcina. :) mai curind as merge pe un ulei subtire, dat periodic. uleiul subtire are avantajul ca se poate strecura si intre fire, nu ramine doar la suprafata ca vaselina sau ca un ulei gros.
        The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500
        4x4MANIA is where we are !!!
        “ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Comentariu

eu la cablu nu i-am dat cu vaselina deloc dar intradevar odata am turnat ulei de grup pe el asa infasurat cum era si l-am lasat pana a doua zi dupa care l-am desfacut de tot iar la rulare inapoi l-am sters cu un prosop sa elimin excesul de zeama
          in rest orice ei face praf va aduna,de oxidat se va oxida,ideea e sa nu ti se desprinda fire din el ca alea sunt cele mai nasoale.
          eu m-am zgariat la mana intr-o sarma deaia iesita
          iar iarna e o adevarata aventura daca iti ingheata :) desi poti preveni asta cu niste antigel turnat pe el :)
          cel mai des foloseam un WD40 ca metoda de ungere si intretinere si a mers destul de bine,asta pana am renuntat la cablu si am pus plasma :)

Comentariu

papara fara sa spargi ouale nu prea merge.......chiar daca se lipesc ceva pietricele sau nisip pe cablu...cu o carpa...se pot sterge...iar cu alta...se poate aplica alt strat de alifie...

da ma rog e treaba murdara....necesita sa te murdaresti un pic pe setul de unghii

Comentariu

Eu intretin cablul de troliu cu Wuetrh. Si o fac de vreo 2 ani fara stres...

Pe spray am dat in jur de 90ron.
              Fișiere atașate
              Toyota LJ 70
              Transsylvania Off Road Club
              www.helpdani.eu

Comentariu

Deoarece toate ideile au fost foarte bune, am decis sa fac urmatoarele:

- borne noi cu 3 prinderi pe fiecare.
                - conectorii pe borne refacuti complet.
                - cablul de + de la troliu cand este nevoie se prinde separat in piulita cu flutere (urmeaza sa o fac rost), zic eu cea mai buna solutie de moment.
                - tot cablul curatat cu diluant si grunduit, dupa care vopsit cu vopsea fosforescenta.
                - capatul de siguranta vopsit negru sa iasa in evidenta la derulare.

Sincer nu stiu cat o sa tina si cum se va comporta in timp, dar banuiesc ca nu va rugini prea repede.
                Cutia cu releul am sa o mut in interior, husa soseste in cateva zile.
                Fișiere atașate
                Ultima editare de Adi BV; 14.aug.2014, 11:39.

Comentariu

Vopsirea cablului e o idee excelenta , se vede bine si teoretic si protejeaza , pacat ca se freaca vopseaua intre spire ( cel putin ) .
                  ... sa fim corecti pana la capat !
                  Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Fara graba la instalarea ansamblului: troliu, fanta, placa suport pe/in bara.
                    O fanta gresit instalata va poate da numai batai de cap atat la folosirea cablului de otel cat si la plasma.
                    Ceva recomandari cu imagini pentru plasma aici:
                    http://www.masterpull.com/how-to-ins...ic-winch-line/
                    Ultima editare de ipampu; 14.aug.2014, 18:34.
                    2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac
                    www.jeepromania.ro

Comentariu

ma poate ajuta si pe mine cineva? am nevoie de niste piese pentru un troliu si anume tija aia hexagon din interiorul tamburului si manerul de cuplare decuplare .daca stie cineva unde asputea gasi va multumesc anticipat

Comentariu

Ai in dreapta postarii tale:

http://forum.club4x4.ro/showthread.p...-Pret-320-euro

Suna la nr. de acolo si te va ajuta sigur. Sunt foarte amabili si saritori.
                        Si la cum seaman intre ele chinezariile, eu zic ca se potriveste.

Comentariu

Procesare...
                        X

Sqreen | Runtime Application Protection