Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tehnici de troliere


ampopa

Postări Recomandate

Un topic util si interesant, care se potriveste atata aici cat si in sectiunea "offroad".

Multe informatii utile despre ce este si cum se foloseste un troliu.

Tehnici de baza, precum si tehnici mai avansate.

 

http://www.youtube.com/user/4x4Training#g/c/75E091EB241ECB71

“E mult mai usoara dezintegrarea unui atom decat a unei prejudecati” - Albert Einstein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Tehnici de troliere

 

:g

Astazi am gasit acest link intamplator scotocind pe internet:beat

Este un ABC al trolierii (in teren aflii cu siguranta si alte litere :ooo)

Daca ar fi lipicios in aceasta sectiune ar ajuta pe multi sa vada teoria explicata cum nu se poate mai didactic.

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tehnici de troliere

 

:g

Astazi am gasit acest link intamplator scotocind pe internet:beat

Este un ABC al trolierii (in teren aflii cu siguranta si alte litere :ooo)

Daca ar fi lipicios in aceasta sectiune ar ajuta pe multi sa vada teoria explicata cum nu se poate mai didactic.

 

Si eu la fel l-am gasit. Foarte folositor intr-adevar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: De ce troliu am nevoie ?

 

:wink:...am si eu o intrebare,nu sunt lamurit cum sta treaba cu scripetii astia,cum maresc forta de tractiune,cum se folosesc si de cati este nevoie....:tk

daca n-am putut sa ma fac samurai...mi-am luat unul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De ce troliu am nevoie ?

 

:wink:...am si eu o intrebare,nu sunt lamurit cum sta treaba cu scripetii astia,cum maresc forta de tractiune,cum se folosesc si de cati este nevoie....:tk

 

uite cel mai simplu film cu scripete. pui scripete si ii dublezi puterea. In film a legat de spate .. tu poti sa legi tot de fata ca sa te scoti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De ce troliu am nevoie ?

 

:wink:...am si eu o intrebare,nu sunt lamurit cum sta treaba cu scripetii astia,cum maresc forta de tractiune,cum se folosesc si de cati este nevoie....:tk

Poate te lamureste asta.

winch techniques.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Tehnici de troliere

 

Buna!

O intrebare, cand se foloseste troliu, daca agati un scripete de copac, treci cablul prin scripete si il agati tot de masina, creste forta de tragere sau ii la fel ca in cazul in care capatul cablului il prindem de alt copac dupa ce-l trecem prin scripete?!

...Nu ma stiu la fizica asa ca rog un cunoascator sa explice!

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tehnici de troliere

 

Am citit de multe ori si nu am inteles intrebarea de fapt nu am inteles ultima parte ''ii la fel ca in cazul in care capatul cablului il prindem de alt copac dupa ce-l trecem prin scripete?!''.

Prinzi capatul cablului adica carligul de alt copac dupa ce il treci prin scripete. Ok si scripetele unde este agatat?.De alt copac?Deci ne trebuiesc 2 copaci si 2 sufe de copac pentru ca a doua fixare care in prima varianta era pe masina s-a mutat pe copac.Corect?

Sa raspunda cine a mai facut eu zic ca prima varianta este corecta.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tehnici de troliere

 

Buna!

O intrebare, cand se foloseste troliu, daca agati un scripete de copac, treci cablul prin scripete si il agati tot de masina, creste forta de tragere sau ii la fel ca in cazul in care capatul cablului il prindem de alt copac dupa ce-l trecem prin scripete?!

...Nu ma stiu la fizica asa ca rog un cunoascator sa explice!

Multumesc anticipat!

 

 

Daca treci cablul prin scripete, apoi il agati de masina forta cu care o tractezi va creste.

 

Daca treci cablul prin scripete apoi capatul il legi de alt copac nu o sa troliezi masina mai usor. Forta de tractiune a troliului creste intradevar dar se manifesta asupra partii de cablu de dupa scripete. Practic, in acest caz efectul de demultiplicare a fortei se manifesta asupra copacului de care ai agatat capatul cabluilui. Deci, il smulgi mai usor din radacini:banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tehnici de troliere

 

Forta de tractiune a troliului creste intradevar

 

:x Cred ca trebuie sa te corectez.

 

Daca cablul SE prinde TOT de masina , fortza troliului se "dubleaza" (mai avem si ceva frecari prin scripete) DAR pentru 2 metri de cablu Troliat pe tamburul troliului masina se va deplasa 1 METRU.

 

In cazul in care se foloseste scripete dar cablul se prinde NU pe masina , Fortza troliului va fi aceeasi , eventual cablul se "mosoreste" mai frumos daca cu ajutorul scripetului troliem in axul fata-spate al masinii. In acest caz 2 MTR troliati = 2 Mtr deplasare masina.

 

Salutari,

Calinvas

http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj

Trolii Kingone

Trolii BestWinch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tehnici de troliere

 

Buna!

O intrebare, cand se foloseste troliu, daca agati un scripete de copac, treci cablul prin scripete si il agati tot de masina, creste forta de tragere sau ii la fel ca in cazul in care capatul cablului il prindem de alt copac dupa ce-l trecem prin scripete?!

...Nu ma stiu la fizica asa ca rog un cunoascator sa explice!

Multumesc anticipat!

 

Prima situatie cu prinderea de masina (prindere care este mobila = scripete mobil) se numeste in engleza "double line pull" - raport 2la1. Adica ai nevoie de o forta de 50N ca sa tragi 100N. Viteza de troliere va fi de 2 ori mai mica. Troliezi masina 1m bobinand pe tamburul troliului 2m de cablu.

A doua situatie cu prindere de alt copac (prindere care este fixa = scripete fix) se numeste "angle pull" - raport 1la1. Adica ai nevoie de 100N ca sa tragi 100N. Troliezi masina 2m bobinand 2m de cablu pe tambur.

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Scripete

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tehnici de troliere

 

:x Cred ca trebuie sa te corectez.

 

Daca cablul SE prinde TOT de masina , fortza troliului se "dubleaza" (mai avem si ceva frecari prin scripete) DAR pentru 2 metri de cablu Troliat pe tamburul troliului masina se va deplasa 1 METRU.

 

In cazul in care se foloseste scripete dar cablul se prinde NU pe masina , Fortza troliului va fi aceeasi , eventual cablul se "mosoreste" mai frumos daca cu ajutorul scripetului troliem in axul fata-spate al masinii. In acest caz 2 MTR troliati = 2 Mtr deplasare masina.

 

Salutari,

Calinvas

 

Ai perfecta dreptate. Cam tot asta am vrut si eu sa spun doar ca nu am reusir sa ma exprim asa clar.

 

Uite... ca fim si mai bine intelesi propun un exercitiu de imaginatie. Sa zicem ca Bula vrea sa se catere undeva sus de tot. Intr-o prima faza ia o coarda o prinde de un copac (nu ma intrebati cum a ajuns la copac) si apoi se catara pe coarda cu mainile. In curand constata ca nu are suficienta forta si cade. Ce e de facut? Aceeasi coarda o trece printr-un scripete iar unul din capete il leaga de el. Cand va incepe din nou sa se traga in maini va constata ca treaba merge muuult mai usor. Ba isi da seama ca foloseste doar jumatate din forta bratelor si se catara fara nici un fel de problema. Adica cum ar veni se simtea asa ca si cum ar fi primit un ajutor. O data sunt bratele cu care se catara si a doua oara simte cum coarda care e prinsa de el il salta ca si cum ar mai fi o persoana acolo sus care il trage.

 

Alta data tot Bula a constatat ca poteca ii este blocata de un ditamai copacul. Cum sa-l dea la o parte? Pai, Bula, baiat destept s-a gandit sa procedeze la fel ca in cazul catararii doar ca de data asta nu a mai legat capatul corzii de el si a prins-o de copacul prabusit. In rest a procedat la fel ca atunci cand s-a catarat. Bine ca i-a dat prin cap sa foloseasca scripetele caci altfel sigur nu ar fi avut suficienta forta sa traga copacul din poteca.:ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tehnici de troliere

 

Rolul unui scripete este descris in poza de pe link-ul de mai jos :

http://forum.club4x4.ro/showpost.php?p=477605&postcount=51

 

Topicul unde s-a mai discutat si despre scripeti se numeste : "Alternativa la troliu pentru situatii non-extreme ?" incepand cu postul #51.

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=43308

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Tehnici de troliere

 

Readuc topicul în actualitate cu un filmulet care se potriveste perfect cu titlul topicului si poate ar interesant pt. toti membrii, dar mai ales pt. colegii care se ocupa cu tractari.

 

[video=youtube;4-Y_pdZMbok]https://www.youtube.com/watch?v=4-Y_pdZMbok

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tehnici de troliere

 

Indiscutabil , e o gaselnita utila si versatila .

In video , troliul foloseste cablul de otel cu fanta , nu role .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tehnici de troliere

 

Varianta prezentata de Patrolator are multe aplicatii an general pe inclinari sau ravene , sau cand din diferite motive ai c-am iesit de pe trasa si nu vrei sa desenezi pe laterala masini cu stancile sau cioatele din zona respectiva . Foarte utila pe coborari unde ai o ravena foarte ingusta si foarte adanca care se curbeaza infiorator iar tu ai de facut traseul cu un autobuz LWB,la care nu trebuie sa-i spargi toate farurile si chiar geamurile .

Editat de Astral
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tehnici de troliere

 

Eu cred ca a vrut sa sublinieze ca te poti trolia in spate cu un troliu montat in fata vehiculului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tehnici de troliere

 

Varianta prezentata de Patrolator are multe aplicatii an general pe inclinari sau ravene , sau cand din diferite motive ai c-am iesit de pe trasa si nu vrei sa desenezi pe laterala masini cu stancile sau cioatele din zona respectiva . Foarte utila pe coborari unde ai o ravena foarte ingusta si foarte adanca care se curbeaza infiorator iar tu ai de facut traseul cu un autobuz LWB,la care nu trebuie sa-i spargi toate farurile si chiar geamurile .

Daca stii ca ajungi in astfel de situatii, aplici prima regula a off road-ului; Niciodata sa nu pleci singur.

Un prieten este binevenit oricand.

Este mult mai simplu si mai cuser.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare