Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Plasma vs. Cablu otel


Optimus

Postări Recomandate

Cum nu m-am lamurit asupra acestui versus, am nevoie de parerile celor cu experienta, si cred ca va prinde bine si altora o sinteza cu acest versus. In curand voi cumpara un troliu si ca sa aleg am nevoie de pareri avizate despre avantajele si dezavantajele fiecarei variante. De exemplu, pt mine nu conteaza greutatea troliului, dar conteaza dimensiunea lui, adica diferenta cat iese in fata pt ca il pun in bara masinii. Deci ar fi indicata plasma. Cel putin asa vreau acum. Dar asta nu trebuie sa fie neaparat un criteriu. Astept pareri. Multumesc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Cu sau fara plasma fix la fel o sa stea....ca spatiu.

Plasma inseamna - 3-5-7kg daca consideri si rolele VS fanta aluminiu deci un pic mai usor pt suspensia amarita...

Plasma inseamna ca nu-i rupa capul copilotului in cazul ala din 0,1% cind se rupe....dar la capitolul competitie....inseamna ceva....

Plasma inseamna sa fugi la deal ca si copilot cu un rucsaca de 10kg in spate(cablul) sau sa urci cu o sticla de 0,5 de apa....adica timp...si mai putin efort depus.

De altfel plasma insemana si ~200 E buget, deci putem sa punem copilotii sa munceasca.....

Plasma pt o masina care sta in parcare sau prin oras, plasma insemana ca in max 1 minut poate sa dispara sau sa fie vandalizata.....sa nu-mi spui ca ppoate un fraier sa se lupte cu cablul ala ca nu cred.... crenunta dupa primele 5 spire desfacute.....

 

Si mai poate continua...

Eu as lua o plasma pt masina, si suspensia ei...si pt ca nevasta nu a putut sa ma ajute cu cablul....daca era plasma reusea...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Ambele se rup la fel de bine.

Am vazut 2 cabluri si 1 plasma, noi-noute, rupte in acelasi loc in padure, cablurile pe aceeasi masina, plasma pe alta.

Si plasma mea s-a rupt de cateva ori.

Eu in locul tau (sensul fiind: la ce cred eu ca vrei sa faci cu masina) as merge pe cablu de otel.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

diferenta vine din buzunar sau dupa cum te pisca cind se rup......sau mai depinde si de noroc :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Clar caglu de otel.Am avut situatii cand cablul de otel se freca de pamant ,pietre datorita unghiului din care tractam si cu plasma daca o freci:ha: nu-i pare bine deloc.Am vazut la mai multi plasme folosite si unele aratau rau de tot ,parca naparleau plus ca iarna ingheata si treaba cu pisatul pe tambur nu-i istorie.

  • Like 1

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Ambele se rup la fel de bine.

Am vazut 2 cabluri si 1 plasma, noi-noute, rupte in acelasi loc in padure, cablurile pe aceeasi masina, plasma pe alta.

Si plasma mea s-a rupt de cateva ori.

.

 

Se face curand un an de la aceasta intamplare...:x

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Am postat de pe Sonim, asa ca nu m-am intins la explicatii, am vrut o discutie mai generala.

Referitor strict la situatia mea, lucrurile stau asa: voi schimba suspensia, deci nu conteaza greutatea. Vreau un troliu cu un pret decent, dar trainic, nu vreau sa tot cumpar la 1-2 ani altul. As prefera cu plasma, datorita faptului ca fanta din aluminiu nu face "bot" precum rolele celui cu cablu. Pt ca vreau sa-l pun in bara masinii, nu-l pot "ingropa" prea tare, si atunci diferenta intre fanta si role este semnificativa. Poate totusi voi face o bara custom din ceva bare cu protectie, nu ma prea atrag cele tip ARB.

In afara de greutate si pret, unde diferentele sunt clare, eram curios daca exista si alte diferente observate din practica, pt care ar fi de ales un tip sau altul de fir, sintetic sau metal.

Asta cu uzura la frecare iarasi este evidenta, si castiga detasat cel cu cablu de otel.

Nu stiam ca se rupe si cablul de otel... chiar asa usor... :grin:

Masina mea are 2 tone, plus ceva echipament... deci destul de departe de limitele de rupere ale ambelor variante.

Sunt curios deci, daca exista vreun schepsis in toata treaba asta.

Altfel, alegerea e simpla - cablu otel, pt ca: este mai ieftin, este mai rezistent (cel putin aparent), se fura mai greu (am aflat mai sus :grin: ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Depinde si de cat de mult ai nevoie sa te troliezi....

Cei care se dau in competitii sunt cei care au nevoie de plasma pentru a fi mai usor copilotului sa alerge in sus, pe deal, cu plasma care e mai usoara decat cablul de otel.....In rest, nu prea merita investitia intr-o plasma fiind cam scumpa.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Avantajele cablului in comparatie cu plasma:

-pret redus (50 euro vs. 200 euro)

-rezistenta de teren pietros cu stanca (nu se agata)

-rezistenta in timp (daca este intretinuta poate tine destul de mult)

 

Avantajele plasmei in comparatie cu cablu:

-greutate mica (cateva sute de grame in comparatie cu 8-10kg)

-manevrabilitate in orice conditii (usor de desfasurat, mulinat)

-timp redus in manevrabilitate

-fara intretinere

 

Personal n-as folosi un cablu mai mult de 100 de trolieri. Cand incepe sa trosneasca cablul ar trebui schimbat.

Personal n-as folosi o plasma mai mult de doi ani. Odata cu trecerea timpului prin variatii de temperatura (vara-iarna), umezeala plasma "putrezeste"... de fapt se deterioreaza scazandu-i rezistenta.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Eu am cablu pe troliu si vreau sa il dau jos si sa pun plasma. De ce fac asta? pt ca mi se pare aiurea sa cari pe botul masinii 10kg in plus pt 1-2 trolieri la 5-6 iesieri (in cazul meu), mai ales pe o masina usoara unde orice plus de greutate ii aduci se cunoaste, in special pe botul masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Cum naiba arata fanta pentru cablu de otel? Chiar as avea nevoie de una pentru ca imi place sa mai imping de la spate (intentionat, sa nu credeti ca nu am frana) si cu rolele las rani adanci.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Tinand cont ca vine vara e clar-plasma.

Iarna plasma ingheata cand se umple cu apa si nu mai incape pe tambur.

Cablul este mai greu,este hidrofug insa scartaie de iti sar urechile in forta dar poti sa te troliezi si pe pietre, bolovani, pamant.

  • Like 1

VW Typ 3, 1966

LR Go Beyond Tough Phone IP68

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Plasma am spus, poate fi vandalizata asta nu insemana ca este furata.....

Daca vrea unu sa vada daca sa taie ata...hop o taietura....vrea sa vada cum functioneaza troliul,trage de frina si face o gramajoara de plasma..... nu acelasi lucru se paate intimpla cu cablul,care-i mai greu si incomod de facut gramada.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Cum naiba arata fanta pentru cablu de otel? Chiar as avea nevoie de una pentru ca imi place sa mai imping de la spate (intentionat, sa nu credeti ca nu am frana) si cu rolele las rani adanci.

 

Ca si cea din aluminiu, doar materialul difera. Este un otel tratat. Eu am avut-o de la raposatul Oresti.

DSC00627.JPG.91c1e8e77ad8a8231c3e395ba5d97b67.JPG

Editat de Astral
Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Avantaje "plasma":

 

-De 10X mai usoara la aceeasi rezistenta la rupere

-Exclude raniri ale mîinii la manipulare

-Elasticitate < 1% - în cazul ruperii nu "biciuie", ci cade efectiv pe jos eliminînd astfel posibilitatea ranirii persoanelor din jur sau daune materiale

-Daca se rupe se poate repara pe loc, prin împletire fara a-i modifice caracteristicile, pe cînd cablul de otel, o data rupt devine inutilizabil

-Tot prin împletire se pate prelungi (adauga) cu alta "plasma", se schimba dupa plac ochiul sau cîrligul din capat, dintr-o bucata se poate confectiona pe loc un shackel/ochet (sau mai multe) sau o chinga de ridicare (toate operatiuni reversibile si posibile direct în teren)

-Manevrabilitate extrem de buna în toate conditiile (derulare, aruncare peste obstacole, întins, etc.)

-Pluteste si nu acumuleaza apa

-Silentioasa (nu trosneste la solicitari în sarcina)

-Nu produce smucituri

-Întretinere f. simpla - la nevoie se spala în masina de spalat dupa care se reimpregneaza cu spray-ul dedicat

 

dezavantaje "plasma":

 

-La solicitari mecanice (frecari, cuntact cu muchii dure) este mai sensibila decît cablul de otel

-Cost mai ridicat

  • Like 1

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

 

 

De unde luam si noi zeama d-asta minunata..,..?

Editat de Astral

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plasma vs. Cablu otel

 

Am si eu o intrebare ...sprayul asta minune e un amestec de alcool cu un soi de silicon lichid?

Ca din specificatii asa pare ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare