Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Reparatie troliu

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Reparatie troliu

Maxule stii cumva cum se monteaza corect sistemul de franare pe tija hexaonala la un Warn M 8000 in tambur? (piesa cu arc si 3 saboti)

Comentariu

la aro exista o tija hexagonala asemanatoare ( de verificat domensiunile) tja ce leaga pompa de ulei cu pinionul de la delcou.

cine stie ? poate se potriveste...
      DXX

Comentariu

Ce vaselina se foloseste pt troliu?
        Se foloseste ceva deosebit sau orice vaselina cat-de-cat buna merge?

Comentariu

Postat în original de Cornel4x4 Vezi post
          Ce vaselina se foloseste pt troliu?
          Se foloseste ceva deosebit sau orice vaselina cat-de-cat buna merge?
          Vaselina de uz general e ok. Nu sunt mecanisme cu pretentii.
          Eu folosesc vaselina albastra de la Mobil XHP-222. Aceasta rezista bine la intemperii.

Comentariu

din ce m-a invatat zeul Nike&Patrol : vaselina de culoare gri inchis, ceva firma cunoscuta, bafta.
            still not black enough

Comentariu

Eu am gasit o vaselina gri inchis,mai mult neagra. Intr-o cutie galbena de 500g, m-a costat 15 lei. Pe eticheta scrie ca e pe baza de calciu si grafit.
              Am gasit un troliu Warn de 9500lbs second-hand la un pret bun. Acum l-am desfacut, l-am curatat, si urmeaza sa il pun la loc

Comentariu

Am un troliu care era blocat si cand l-am desfacut avea apa in motor. Nu stiu ce model este intrucat e exfoliata vopseaua de pe el, dar as dori sa il refac. Problema e platoul de carbuni respectiv lamelele care tin presati carbunii is ruginite sau rupte. Pun niste poze poate are cineva idee despre ce model e vorba sau sa ma ajute sa refac platoul de carbuni
                Fișiere atașate

Comentariu

Curata-le bine cu wd40 si o sa mearga fara probleme.In caz in care lamelele sunt rupte,poti face altele.

Comentariu

Buna seara!
                    Am si eu o intrebare referitoare la un troliu Prime Tech. In momentul in care am cumparat masina de teren avea deja instalat troliul dar acesta nu functiona corespunzator. In gol functiona normal dar in sarcina se auzea motorul electric functionand fara ca tamburul sa se mai invarta. Am desfacut troliul si am gasit uzura la tija hexagonala si la sistemul centrifugal de frana. Am incercat o reconditionare a sistemului de frana adica am incarcat cu sudura si am strunjit la forma initiala, am montat totul inapoi dar dupa cateva probe am observat ca tot nu functioneaza cum ar trebui. In momentul in care este supus la o sarcina mare(adica tractarea pe plan orizontal al masinii cu rotile blocate), dupa 1m s-a oprit din tractatre si se auzea din nou motorul electric functionand. Acum intrebarea:
                    problema este uzura sistemului de frana sau din alta cauza, si unde gasesc de cumparat asa un sistem de frana? Multumesc mult!
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	12016685_960457280660241_1134859267_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	115,7 KB 
ID:	988834Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	12025557_960456857326950_736773051_n.jpg 
Mărime:	175,8 KB 
ID:	988835Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	12022990_960458107326825_1327775622_n.jpg 
Mărime:	131,8 KB 
ID:	988836

Comentariu

Postat în original de alexander Vezi post
                      Buna seara!
                      Am si eu o intrebare referitoare la un troliu Prime Tech. In momentul in care am cumparat masina de teren avea deja instalat troliul dar acesta nu functiona corespunzator. In gol functiona normal dar in sarcina se auzea motorul electric functionand fara ca tamburul sa se mai invarta. Am desfacut troliul si am gasit uzura la tija hexagonala si la sistemul centrifugal de frana. Am incercat o reconditionare a sistemului de frana adica am incarcat cu sudura si am strunjit la forma initiala, am montat totul inapoi dar dupa cateva probe am observat ca tot nu functioneaza cum ar trebui. In momentul in care este supus la o sarcina mare(adica tractarea pe plan orizontal al masinii cu rotile blocate), dupa 1m s-a oprit din tractatre si se auzea din nou motorul electric functionand. Acum intrebarea:
                      problema este uzura sistemului de frana sau din alta cauza, si unde gasesc de cumparat asa un sistem de frana? Multumesc mult!
                      [ATTACH=CONFIG]261201[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]261202[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]261203[/ATTACH]
                      Troliul are un cuplaj intre motor si sistemul de franare. Cuplajul respectiv lucreaza ca un fel e ambreiaj care este reglat sa decupleze la sarcini mari. Acest cuplaj se mai decalibreaza sau vine reglat gresit din fabrica la sarcini mai mici decat cele nominale normale a forumului. Acest cuplaj are rol de protectie astfel incat sa protejeze motorul si transmisia in cazul sarcinilor mari.

Treaba buna este ca piesa respectiva se poate ajusta astfel incat sa decupleze la sarcini mai mari.

Comentariu

Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare: Daca la montarea sistemului de franare se foloseste vasilina? Eu am folosit vasilina cand l-am montat pentru a nu pierde din role.

Comentariu

Imi place topicul , este super
                          O intrebare?
                          Cine repara trolii?
                          ma intereseaza
                          multumesc
                          0786173501
                          Samurai incepator

Comentariu

Buna seara! Abia acum am reusit sa desfac troliul si sa ajung la acel cuplaj dintre motor si frana. L-am desfacut si l-am curatat deoarece era plin de mizerie. Si acum am cateva intrebari:
                            -oare este complet(adica daca mai lipseste ceva din interior)?
                            -cum se regleaza?
                            -se poate monta si pe direct(adica se poate suda totul inauntru sa nu mai am treaba pe viitor sau el actioneaza ca un ambreaj si protejeaza reductorul)?
                            Va multumesc anticipat!
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13391509_1062567707169768_3122471217393442619_o.jpg 
Mărime:	380,6 KB 
ID:	990882 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13403301_1062568203836385_2672755124841204281_o.jpg 
Mărime:	352,6 KB 
ID:	990883

Comentariu

Piesa respectiva are un rol foarte bun si nu as recomanda sudarea ei.
                              Piesa are rol de protectie de suprasarcina si scapa in momentul in care exista o sarcina mai mare decat cea nominala, protejand astfel motorul si transmisia troliului.
                              Inlocuieste-o daca nu ai toate piesele din ea.

Comentariu

Problema este ca nu stiu daca este completa sau incompleta si nici cum se regleaza. In interior am gasit o saiba mai grosa cu centrul de hexagon care se invarte pe niste bile si o alta ' piulita' cu filet exterior care strange saiba respectiva. Am sa caut si alt ambreaj cu totul dar nu stiu daca o sa am succes pentru ca nici frana cand am căutat-o, nu anm gasit. Poate aveti dumneavoastră sau stiti pe undeva.
                                Mulțumesc de raspuns.

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection