Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Recomandare troliu de 12000 lbs pentru Nissan Y61, LWB

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Recomandare troliu de 12000 lbs pentru Nissan Y61, LWB

Postat īn original de InDang3r Vezi post
    Salutare ! Cer permisiunea sa folosesc acest thread pentru o intrebare legata de troliu si sper sa nu considere nimeni ca fac reclama in cele cateva exemple despre care intreb.

Sunt posesorul unui LRF 2004 2.0TD4. Am bibilit masina, are anvelope BFG AT KO2 noi pe jante de 17", m-au dus vreo 2400 roni. Masina are de asemenea egr bypass, remapare in 140 cp, i-am facut si acele bush cables ce deviaza crengile sa nu dea in parbriz, am pus scut metalic, kit de inaltare, ledbar si acele protectii peste faruri/stopuri. Urmatorul pas dupa ce am citit una alta pe aici, ar fi un troliu. Pare util in caz ca raman pe undeva, problema este ca tipic romanesc vreau sa fie bun, puternic si ieftin... ce parere aveti de aceste doua modele ?

https://www.publi24.ro/anunturi/auto...1706b6353.html

http://bestwinch.ro/troliu/13-troliu...00-kg-12v.html

Cautand dupa criteriul 12-13k ,evident sunt multe modele si multe preturi. Ma uitam la cel ironman spre exemplu este dublu ca pret si nu stiu daca se justifica pentru unul ca mine care nu face ceva extrem... http://www.ironman4x4.ro/product.php?id_product=454
    In treacat am intrat pe aci speram sa vad la ce concluzie a ajuns Cipri.
    In fine , sa iti raspund si tie. Troliul Ironman e bun , de curiozitate , pe ce masina vrei sa il pui.
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
    Natura si aventura

Comentariu

Pai am zis... Land Rover Freelander 2004, motor 2.0TD4, varianta 3 usi hardtop. Ironman mi se pare scumpicel. Ma interesau in special cele 2 troliuri din primele 2 link-uri.

Comentariu

Panarame va cumparati ...si atunci cand o sa aveti nevoie de ele ...o sa pupati icoanele ...sa mearga!
        consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

De ce sa pui o enormitate de 12-13000 pe Flendurica?
          Un 8000 ar fi arhisuficient. Pui scripete si ai 16000.
          Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Postat īn original de giorgel Vezi post
            De ce sa pui o enormitate de 12-13000 pe Flendurica?
            Un 8000 ar fi arhisuficient. Pui scripete si ai 16000.
            Pai am inteles ca ce zice ca trage ar fi pe loc drept, pe roti. Deci am presupus ca daca zice 13k si trage 5 tone, in realitate in rampa din o groapa ar trage mai putin, de aceea nu m-am uitat la ceva mai mic. Deci cele 2winchuri din link-urile de mai sus nu ar fi recomandate ? Vreau ceva sa ma pot trage de un copac in loc sa imping :)

Comentariu

Bre, pe un biet Patrol de aprox. 3 tone am tras vreo 5 ani cu un 9000 (pe care il lam in pod), apoi cu un 9500.
              E drept, ambele Warn, primul XD ultimul 9,5Ti.
              Cum am spus, cand e groasa pui scripete si dublezi capacitatea troliului, scazand viteza la jumatate.
              Fiecare face cum doreste.
              Dar eu nu as pune un troliu de 45 kg in botul unei masini de 2 tone si fara sasiu.
              Sau Flendurica are sasiu si nu stiu eu?
              Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

ok o sa incerc atunci sa iau un ironman 9500. Nu stiu la ce te referi cand zici ca nu are sasiu... orice masina are sasiu. Probabil te referi la ceva si nu inteleg eu la ce :)

Comentariu

Postat īn original de InDang3r Vezi post
                  Pai am zis... Land Rover Freelander 2004, motor 2.0TD4, varianta 3 usi hardtop. Ironman mi se pare scumpicel. Ma interesau in special cele 2 troliuri din primele 2 link-uri.
                  Aoleu monser , pai o sa valoreze troliul cat masina . In alta ordine de idei , prima data ti-ar trebui masina si apoi troliu. De obicei troliu se monteaza pe masina de teren , sau masini cu platforma pentru tractari. A ta nu e nici una nici alta. De curiozitate , la ce o sa il folosesti ?
                  Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                  Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                  Natura si aventura

Comentariu

Giorgel vrea sa spuna ca Freelander are (sasiu) cum are si vechea Dacie 1300 adica are doar caroserie autoportanta.

Comentariu

Cea mai buna masina masina este aia pe care o ai, bineinteles menținută dpdv tehnic.... sau pe aia pe care ti-o permiti. Nu toata lumea face offroad ca mine sau ca tine. Si cu freelanderu poti sa te plimbi offroad, sa urci un deal sau sa cobori o vale.

Masina nu are sasiu, deci troliul se va prinde de lonjeroane. Nu este necesar un troliu mare pentru ca este usoara, nu are nevoie de greutatea unui 12000lb in fata si nici nu cred ca este prea generoasa cu spatiul oferit in fata.

La ce il foloseste?? La plimbari. Atunci cand ai at_uri toate traseele sunt de extrem. Cele mai tari senzatii le am in teren cu o masina nepregatita, nu cu patrolul...

Sfatul meu este sa pui unul de max. 9000 lbs, de care vrei tu. Cunosc foarte multe trolii "ling-ding" care isi fac treaba cu brio. Cand va crapa, vei lua altul mai bun sau tot la fel, in functie de ce vrei tu sau ce ce nevoi ai. Nimic nu ramane batut in cuie.

Comentariu

Mersi de sfaturi. Exact cum zice Doctorul, nu fac sau nu am facut inca nimic extrem. Am mers prin ceva noroaie camp/deal fara probleme. Masina este folosita zi de zi si in oras, mers la munca etc. Vreau sa iau troliul care este necesar sa poata scoate masina daca in un concediu merg prin padure ceva si evident nu vreau sa dau prea multi bani luand ceva mai mult decat am nevoie. Nush daca m-am exprimat clar :) troliul ironman de 9500 este la 2700 pe emag, dar as putea sa il iau in rate fara sa simt prea tare suma. Ma mai gandesc. Ca sistem de prindere oare vine cu tot ce trebuie sau trebuie sa cumpar eu ceva separat sa il prind de bot ? Nu prea ma pricep, ma gandeam sa iau un troliu si sa intreb mecanicul la care fac un alta la masina ce solutie are.

Comentariu

Ca sistem de prindere nu vine cu nimic in afara de cele 4 suruburi cu care se prinde de placa. Placa de troliu trebuie sa ti-o confectioneze un meserias, o tabla groasa de 8 prinsa nu-stiu-cum de lonjeroanele tale. Te poti uita pe net la freelandere cu troliu montat pt a mai fura niste idei. Il poti monta in afara barii fata, asa cu erau cele de la camel trophy sau sa decupezi mijlocul barii.

Comentariu

Procesare...
                          X

Sqreen | Runtime Application Protection